До вбудованих меблів належать вбудовані і прибудовані шафи, антресолі, гардеробні кімнати, шафи-перегородки, які розміщують у нішах, над дверима, в кутах, або у вигляді шаф-перегородок у квартирах. На будівництво вбудовані меблі надходять у вигляді окремих елементів, які після монтажа опоряджують різними матеріалами: шпоном, ДВП або фанерою, заздалегідь облицьованих текстурним папером з імітацією під деревину цінних порід; емалевими фарбами тощо.

Двері шаф бувають одно- і двополотні (рис. 1). Антресолі роблять над вбудованими шафами і над прохідними дверима. Дверцята антресолей роблять фільончасті або щитові шириною, рівною ширині шафи. Блок шафної двері складається з коробки і полотна. Коробку виготовляють з деревини хвойних порід, а полотно щитове. Проміжні стінки для шаф роблять з ДСП або двох твердих ДВП, склеєних сітчастими боками всередину. Полиці для шаф роблять з фанери товщиною 12 мм або ДСП.

Вбудовані меблі підвищують комфортабельність квартири, знижують вартість меблювання і звільнюють площу частини приміщення. Одночасно витрати пиломатеріалів зменшуються на 45% . Недоліком вбудованих меблів є те, що на будівництві необхідно виконувати додатково будівельні роботи з їх монтажу.

 

 

Рис. 1. Сполучення шафових дверей з антресольними: 1 - антресольний однополотний блок, 2 -антресольний двополотний блок, 3 - однополотний шафовий блок, 4 - двополотний шафовий блок.

 

 


 

Контрольні запитання:

1. Що відносять до вбудованих меблів?

2. Які матеріали використовують для виготовлення вбудованих меблів?

3. Які переваги вбудованих меблів?

 

 

 

Перегородки на будівництві влаштовують чисті столярні, щити яких складають зі шпунтованих або фальцованих брусків, або перегородки з неструганих дощок з подальшим штукатуренням. За конструкцією перегородки діляться на дві основні групи: з готових крупних щитів і влаштовані на місці з окремих брусків і дощок. Столярні перегородки за конструкцією бувають порожнисті, дощаті й щитові; на всю висоту приміщення і не доходячи до стелі; глухі, засклені на 2/3 висоти (рис. 152, б) і частково засклені (а).

 

 

Рис. 1. Перегородки: 1 - скло, 2 - фільонка

 

За конструкцією перегородки бувають рамочні (фільончасті), дощаті, каркасні (зі стояків, обв'язки та обшивки). Рамкові (фільончасті) перегородки збираються зі щитів шириною до 1 м, які складаються з обв'язки, середників і фільонок. Каркасні перегородки (рис. 2) роблять з брусків перерізом 25-32x50-80 мм з деревини хвойних порід, а також з берези, вільхи, тополі. Для заповнення каркаса перегородок застосовують мінеральні плити. Облицьовують дерев'яні перегородки гіпсокартоном (у сухих приміщеннях) та ініиими листами (рис. 2, б).

 

 

Рис. 2. Каркасна перегородка облицьована твердою ДВП: а - каркас перегородки, б - обшивання перегородки; 1 - каркас, 2 - місце встановлення фрамуг, 3 - облицювальні плити.

 

 


 

Контрольні запитання:

1. Як ділять столярні перегородки за конструкцією?

2. Чим характерні філончасті перегородки?

3. Що характеризує каркасні перегородки?

 

Тамбур (див. рис. 1) влаштовують перед вхідними дверима в громадських приміщеннях (магазини, лікарні тощо) для захисту від надмірного охолодження приміщень у зимовий період. Бокові стінки і стелю тамбура роблять зі щитів, облицьованих шпоном із деревини цінних порід або оздоблені папером чи плівкою, що імітують текстуру деревини цінних порід. Щити бокових стінок оздоблюють з обох боків, а стелю тільки з внутрішнього боку. Вхідні двері теж облицьовують шпоном і виготовляють, як правило, заскленими.

 

 

Рис. 1. Тамбур з вхідними дверима

 


 

Контрольні запитання:

1. Для чого призначений тамбур?

2. З чого роблять бокові стінки і стелю тамбура?

3. З чого складається тамбур?