Залізобетонні конструкції (вироби) – штучний і будівельний матеріал, який складається із бетону і сталі (сортової сталі). Сталь вводять у бетон у вигляді стрижнів, які називають арматурою. Стрижні, які розраховані на сприйняття  зусилля, називають робочою арматурою, а інші стрижні у бетоні називають монтажною арматурою. Стальні стрижні захищені шаром бетону. Для кращого зв’язку з бетоном стрижні мають прямі і круглі гаки.

Спільна робота матеріалів в залізобетоні забезпечується міцним щепленням бетону з арматурою. Залізобетон володіє високою міцністю і довговічністю.

Залізобетонні конструкції поділяють на монолітні і збірні.

Монолітні залізобетонні конструкції виготовляють на будівельній площадці.

Збірні залізобетонні конструкції виготовляють на заводах залізобетонних виробів, а на будівельній площадці здійснюють монтування будівлі з них із застосуванням зварювання.

Робочі креслення залізобетонних конструкцій об’єднують в комплект креслень під маркою КЗ(КЖ). Креслення цієї марки повинні містити всі необхідні дані для виготовлення монолітних конструкцій та монтажу збірних конструкцій із застосуванням зварювання.

До складу комплекту робочих креслень марки КЗ(КЖ) входять:

  • схеми розміщення елементів збірних конструкцій – монтажні схеми фундаментів і фундаментних балок, колон, підкранових балок, схеми розташування плит покриття, міжповерхових перекриття, панельних стін, драбин тощо;
  • складальні креслення елементів конструкцій (вигляди, перерізи, схеми армування) – колон, плит, фундаментних блоків, балок, ферм і т.п.;
  • креслення арматурних і закладних виробів – кріпильних виробів, виробів із профільного металу і арматурної сталі.

Складальні креслення елементів залізобетонних конструкцій складаються із виглядів, розрізів і схем армування.

На виглядах елемента конструкції з розрізами показують контури і габаритні розміри елемента, закладні вироби. Арматуру та  її розташування показують на інших кресленнях – схемах армування.

На схемах армування елементу конструкцій і розрізах показують контури і габаритні розміри елементу, арматурні вироби, вважаючи умовно бетон прозорим.

Контури елементів конструкції зображають на схемах армування тонкими лініями, арматурні стрижні – суцільною товстою лінією. Стрижень в перерізах показують точкою, попередньо напружений (натягнений ) стрижень – точкою великого діаметра.

На вузлах елементів арматурні стрижні і вироби із профільного металу зображають контуром, в перерізі – зачорнюють.

Схеми армування супроводжується відомістю деталей на один елемент, та таблицею розходу сталі в кілограмах.

Окремі елементи залізобетонних конструкцій з’єднуються між собою закладними деталями, стрижнями і хомутами, які закріпленні в бетоні, а робочі стрижні, пластини і інші види арматури – зварюванням.

Крім хомутів і поперечних стрижнів, для армування конструкцій застосовують також сітки, або зварені плоскі або просторові каркаси. Креслення цих елементів виконують на окремих аркушах разом із відомістю арматури.