Для одержання гладких і рівних поверхонь у деталей з деревини та деревних матеріалів їх шліфують до опорядження або після покриття лаком та іншими оздоблювальними матеріалами.

Розрізняють такі технологічні операції шліфування:

Вирівнювання поверхонь щитових і брускових деталей до плоского стану, тобто видалення місцевих нерівностей у вигляді підвищень і заглиблень, а також високої гладкості поверхні. Вирівнювання роблять на шліфувальних верстатах з вузькою або широкою стрічкою, яка рухається. Відмітна особливість шліфувальних верстатів для вирівнювання — підпружинений робочий орган, який дозволяє видаляти нерівності з різнотовщинних заготівок.

Обробка в розмір по товщині деревостружкових і столярних плит, а також столярно-будівельних виробів. Цю операцію виконують на калібрувальних шліфувальних верстатах. Допустиме відхилення від номінального розміру деталі повинно бути не більше 0,1...0,2 мм, тому шліфувальні та базуючі елементи калібрувальних верстатів роблять підвищеної жорсткості.

Чистове шліфування з метою досягнення високої гладкості поверхні виконують на шліфувальних верстатах., робочий орган яких має м'яку прокладку з повсті, фетру або пневматичної подушки.

Різальним інструментом шліфувальних верстатів є шліфувальна стрічка, що складається з паперової або тканинної основи та прикріплених до неї за допомогою клейових речовин абразивних зерен. Зерна рівномірно насипають на основу по клейовому шару (механічний спосіб) або наносять в електричному полі (електростатичний спосіб). Під час нанесення в електростатичному полі зерна орієнтуються на основі гострими гранями догори, що поліпшує різальні властивості шліфувальної шкурки. Абразивні зерна насипають на основу по зв'язці рідко або щільно. Рідке насипання (зерна займають менше 70 % площі основи) забезпечує добрі умови різання і міжзерновий простір -менше забивається деревним пилом.

Для приклеювання зерен використовують міздряний клей або синтетичні смоли. За основу беруть папір спеціальних сортів або тканину (саржа, бязь).

Як абразивний матеріал застосовують штучні або природні мінерали високої твердості. Абразивні зерна виготовляють з електрокорунду нормального (15А), білого (24А, 25А), монокорунду (43А, 45А), карбіду кремнію зеленого (62С, 63С) і чорного (53С, 54С, 55С).

Шліфувальна шкурка надходить па деревообробне підприємство в рулонах або листах.

 Контрольні запитання:

  1. Які є  технологічні операції шліфування?
  2. Що робить вирівнювання?
  3. Що таке обробка в розмір?
  4. Що називають чистовим шліфуванням?
  5. Що є ріжучим інструментом шліфувальних верстатів?
  6. Який клей використовують для приклеювання зерен?
  7. У якому вигляді надходить на підприємство шліфувальна стрічка?