Щільність - це відношення маси деревини до об'єму. Вимірюють її у кілограмах на кубічний метр або грамах на кубічний сантиметр. У деревині є пустоти (порожнини клітин, міжклітинні простори), і якби вдалося спресувати деревину так, щоб позбавитися від пустот, то одержали б суцільну деревну масу. Звичайно ж, щільність деревини внаслідок її пористої будови менша, ніж щільність деревної речовини.
Щільність деревини залежить від її вологості, тому всі показники фізико-механічних властивостей деревини прийнято визначати при вологості 12 %.
Формула щільності деревини така, г/см3; кг/м3,
P = m / V
дет-маса зразка деревини, г або кг;V- об'єм зразка, см3або м3.
Щільність деревини коливається у широких межах. За щільністю при вологості 12 % деревину можна поділити на три групи: породи з малою щільністю (510 кг/м3і менше),зсередньою щільністю (550-740 кг/м3) і з високою щільністю (750 кг/м3і більше).
Деревина листяних кільцево-судинних порід має неоднакову щільність, рання частина річного шару в неї пориста, пізня - щільніша. Тому таку деревину важче полірувати й лакувати, зате вона добре гнеться. Деревина хвойних порід має малу щільність.
Щільність деревної речовини для всіх порід майже однакова й дорівнює близько 1,54-1,56 г/см3. Це пояснюється однаковим хімічним складом деревини різних порід. Абсолютно суха деревина містить вуглецю 49,5 %, водню 6,3 %, кисню й азоту 44,2 % і мінеральних речовин 0,2-1,7 %.
Щільність деревини має велике практичне значення. Деревина з високою щільністю (граб, самшит, клен, бук) особливо ціниться на виробництві за її міцність і добру оброблюваність.