Санітарно – побутові приміщення входять до комплексу допоміжних приміщень підприємств. Санітарно – гігієнічні вимоги до них диктуються санітарними нормами та правилами (СніП). До загальних і спеціальних побутових приміщень належать гардеробні, душові, умивальники, кімнати особистої гігієни жінок, пункти харчування, місця для паління, приміщення для прання, хімічної чистки, сушки та ремонту робочого одягу і взуття, приміщення для обігріву працюючих тощо.
Для чоловіків та жінок умивальні кімнати влаштовують у різних приміщень. Кожен індивідуальний умивальник повинен бути обладнаний змішувачем з обов’язковим підключенням гарячої та холодної води.
Душові обладнують у приміщеннях, суміжних з гардеробними. Між душовою, яка має шість і більше сіток, і гардеробною розміщують тамбур.
Площа приміщення для відпочинку повинна бути із розрахунку 0,2 м² на одного працюючого у найчисленнішій робочій зміні, яка користується цим приміщенням для відпочинку (але не менше 18 м²).
Забороняється використання побутових приміщень не за призначенням. Усі побутові приміщення на видному місці повинні мати укомплектовані аптечки. Дезінфекцію побутових приміщень необхідно робити не рідше 1 разу на місяць.
Приміщення для паління повинно мати не менше 9 м². Приміщення для особистої гігієни жінок передбачається на підприємстві, якщо кількість жінок, що працюють у найчисленнішій зміні – не менше 15.
Для забезпечення працюючих питною водою обладнують фонтанчики або закриті бачки з фонтануючими насадками. Один фонтанчик обладнують для 100 чоловік. Питна вода повинна мати температуру 8-20°С. Відстань від робочих місць до питної води не повинна перевищувати 75 м.
На підприємствах з кількістю працюючих понад 300 чоловік мають функціонувати здоровпункти.
Здоровпункти розміщуються на перших поверхах допоміжних або виробничих будівель.
Здоровпункти обов’язково мають бути укомплектовані необхідними медикаментами. Відстань від робочих місць до здоровпункту не повинна перевищувати 1000м.
Коли проходити профілактичний медичний огляд учням? Готуємося до початку навчального року
априкінці літніх канікул батьки починають активну підготовку дітей до нового навчального року. Перед першим вересня вони прагнуть переконатися, що дитина забезпечена всім необхідним для продуктивного навчання та ефективного засвоєння знань.
Міністерство охорони здоров’я України наголошує: не менш важливо пам’ятати і про заходи підтримки та зміцнення здоров’я, зокрема, профілактичні медичні огляди. Відповідно до законодавства неповнолітні мають проходити їх раз на рік. Схема оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів і форми довідок, які необхідно надавати, вступаючи до школи, затверджені наказом МОЗ України № 682 від 16.08.2010 року.
Перед вступом до 1 класу дитина повинна пройти комплексний медичний огляд, у т.ч. і у вузьких спеціалістів. Після обстеження заклад охорони здоров’я видає дві форми, які треба надати медичному працівнику школи:
- форму № 086–1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду».
- форму № 063/о «Карта профілактичних щеплень».
Довідка про щеплення, зазначені у формі № 063/о, дає змогу шкільним медпрацівникам ознайомитися з проведеними чи відсутніми щепленнями кожної дитини. Порядок проведення обов’язкових профілактичних щеплень та їхні оптимальні строки закріплені Національним календарем профілактичних щеплень.
Діти мають пройти комплексний медичний огляд лише перед вступом до 1 класу. Решта учнів можуть проходити обов’язковий медичний профілактичний огляд незалежно від дати початку навчального року.
Для того, щоби перед першим вересня не утворювалися скупчення людей біля кабінетів лікарів, МОЗ рекомендує проходити медогляд наприкінці серпня лише майбутнім «першачкам». Іншим школярам варто здійснювати такі огляди тоді, коли зручно, але обов’язково 1 раз на рік. Наприклад, можна запланувати візит до педіатра чи сімейного лікаря ближче до дати дня народження.
У школі попросять надати довідку про вакцинацію, якщо в них немає таких даних про дитину (наприклад, якщо ви перейшли в інший навчальний заклад). Також необхідно надати оновлену довідку, якщо вашій дитині робили щеплення — планові чи інші за медичними показами.
Профілактичний медичний огляд у сімейного лікаря — чудова нагода додатково проконсультуватися щодо профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб, фізичного навантаження, здорового та раціонального харчування дитини. Скористайтеся такою можливістю й будьте здорові!