Засоби колективного захисту (СКЗ) - це засоби, що використовуються для запобігання або зменшення впливу на працівників шкідливих і небезпечних виробничих факторів, а також для захисту від забруднення. У залежності від призначення виділяють наступні класи СКЗ:

 • а) засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць;
 • б) засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць;
 • в) засоби захисту:
  • - Від іонізуючого, інфрачервоного, ультрафіолетового та електромагнітного випромінювань;
  • - Магнітних і електричних нулів;
  • - Випромінювання лазерів;
  • - Шуму, вібрації та ультразвуку;
  • - Ураження електричним струмом;
  • - Статичної електрики;
  • - Високих і низьких температур навколишнього середовища;
  • - Впливу механічних, хімічних і біологічних факторів;
  • - Падіння з висоти.

Так, наприклад, засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць включають пристрої для підтримування нормованої величини барометричного тиску, вентиляції та очищення повітря; кондиціонування повітря; локалізації шкідливих факторів, опалення; автоматичного контролю і сигналізації; дезодорації повітря.

Засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць включають джерела світла, освітлювальні прилади; світлові прорізи; світлозахисні пристрої, світлофільтри.

Засоби захисту від підвищеного рівня іонізуючих випромінювань включають огороджувальні; попереджувальні пристрої; герметизуючі пристрої, захисні покриття; пристрою уловлювання та очищення повітря і рідин; кошти дезактивації; пристрої автоматичного контролю; пристрою дистанційного керування; засоби захисту при транспортуванні і тимчасовому зберіганні радіоактивних речовин; знаки безпеки; ємності для радіоактивних відходів.

Засоби захисту від підвищеного рівня інфрачервоних випромінювань включають пристрої: огороджувальні, герметизуючі, теплоізолюючі; вентиляційні; пристрої автоматичного контролю і сигналізації; дистанційного керування; знаки безпеки.

Засоби захисту від підвищеного або зниженого рівня ультрафіолетових випромінювань включають пристрої: огороджувальні; вентиляційні; автоматичного контролю і сигналізації; дистанційного керування; знаки безпеки.

Засоби захисту від підвищеного рівня електромагнітних випромінювань включають огороджувальні пристрої; захисні покриття; герметизуючі пристрої; пристрої автоматичного контролю і сигналізації; пристрою дистанційного керування; знаки безпеки.

Засоби захисту від підвищеного рівня шуму включають пристрої: огороджувальні; звукоізолюючі, звукопоглинальні; глушники шуму; пристрої автоматичного контролю і сигналізації, дистанційного керування.

Засоби захисту від ураження електричним струмом включають пристрої: огороджувальні; автоматичного контролю і сигналізації; ізолюючі пристрої і покриття; пристрою захисного заземлення і занулення; пристрої автоматичного відключення та ін.

Засоби захисту від підвищеного рівня статичної електрики включають заземлюючих пристроїв; нейтралізатори; зволожуючі пристрої; антиелектростатичних речовини; екрануючі пристрої.

Засоби захисту від знижених або підвищених температур поверхонь обладнання, матеріалів і заготовок включають пристрої: огороджувальні; автоматичного контролю і сигналізації; термоизолирующие; дистанційного керування.

Засоби захисту від підвищених або знижених температур повітря і температурних перепадів включають пристрої: огороджувальні; автоматичного контролю і сигналізації; термоизолирующие; дистанційного керування; для обігріву та охолодження.

Засоби захисту від впливу механічних факторів включають пристрої: огороджувальні, автоматичного контролю і сигналізації; запобіжні; дистанційного керування; гальмівні; знаки безпеки.

Засоби захисту від впливу хімічних чинників включають пристрої: огороджувальні; автоматичного контролю і сигналізації; герметизуючі; для вентиляції та очищення повітря; для видалення токсичних речовин; дистанційного керування; знаки безпеки.

Засоби захисту від впливу біологічних факторів включають обладнання і препарати для дезінфекції, дезінсекції, стерилізації, дератизації; огороджувальні пристрої; пристрої для вентиляції та очищення повітря; знаки безпеки.

До засобів захисту від падіння з висоти належать огородження; захисні сітки; знаки безпеки.