Житлові, суспільні і виробничі будинки і спорудження повинні мати гарне природне освітлення. Природне освітлення буває бічне, верхнє і комбіноване - верхнє і бічне.

Бічне природне освітлення - це освітлення приміщення через світлові прорізи, улаштовані в зовнішніх стінах. Верхнє природне освітлення здійснюється через ліхтарі - світлові прорізи, розташовані в покритті, у також через прорізи в стінах у місцях перепаду висот будинку.

Через засклені світлові прорізи проникають сонячні промені, що позитивно впливають на стан людини, підвищують його працездатність і негативно діють на шкідливі мікроорганізми.

Освітленість приміщень і робочих місць регламентується СНіП 11-4-79 "Природне і штучне освітлення". Освітленість приміщення повинна відповідати нормам, тому що при

зайвому освітленні вплив сонячних променів може викликати в літній період перегрівши приміщень, а в зимовий період через наявність безлічі світлових прорізів - їхнє переохолодження.

У залежності від розмірів приміщень, кліматичних умов, виду будинків і їхнього призначення світлові прорізи склять одинарним, подвійним чи потрійним склом, склопакетами, склоблоками й ін. Віконні рами розрізняють дерев'яні, деревометалеві і металеві.

Скління віконних рам повинне бути виконане якісно, тому що при неякісному виконанні цих робіт дерев'яні вікна промерзають, загнивають, а металеві рами крім промерзання корродируют.

Освітлення житлових, суспільних будинків здійснюється в основному через віконні прорізи, а виробничих будинків, крім цього, і через засклені ліхтарі.

Склять віконні рами шибкою  і склопакетами. Для скління вікон застосовують скло товщиною 2... б мм, а для скління дверей - прозоре чи візерункове скло товщиною 3,5...7 мм (ДСТ 5333-86). Двері з хитними полотнинами склять тільки прозорим склом, для того щоб було видно знаходяться з іншої сторони людей.

Вітрини в суспільних будинках склять великорозмірним склом полірованим чи неполірованим товщиною 6,5...8 мм. У виробничих будинках, у тому числі сільськогосподарських, для освітлення і провітрювання приміщень використовують віконні блоки, світлові ліхтарі і засклені дахи. Засклені дахи для одержання гарного сонячного освітлення застосовують у теплицях, оранжереях і ін. Рами в цих приміщеннях роблять дерев'яними, металевими, що обов'язково відкриваються.

 

Контрольні запитання:

  1. Які є види природного освітлення?
  2. Що називають бічним освітленням?
  3. Як створюють верхнє природне освітлення?
  4. Що застосовують для скління вікон?
  5. Як здійснюють природне освітлення в жилих будівлях?