При невеликому обсязі стекло розкроюють на будівництві. Роботи з розкрою ведуть на столах, що мають горизонтальну рівну поверхню. Стіл повинний бути оббитий  чи сукном войлоком. У централізованих майстерень на столах є покриті резиною ролики, також розташовані горизонтально.

 

При розкрої скла варто врахувати, що розмір скла по ширині і довжині повинний бути менше розміру між внутрішніми гранями фальца на 4...6 мм, тобто  на кожну сторону на 2...3 мм. Це необхідно для того, щоб стекло легке можна було вставити в рами і, крім того, щоб при розбуханні деревини рами скло не стискувалося і не лопалося.

Металеві рами при низькій температурі повітря стискуються і зазор 2...3 мм між склом і фальцом також запобіжить розтріскуванню скла.

Ріжуть скло алмазним і роликовим склорізом із твердих сплавів. Алмазний склоріз завдяки високої міцності кристала ріже більш якісно і служить довше. Вологе, брудне скло затуплює склоріз, тому вологе, курне, брудне скло протирають із двох сторін і встановлюють до різання для просушки. Різати скло потрібно по лінійці, шаблону, щільно притискаючи їх до скла без зрушень.

При різанні склоріз беруть правою рукою, великим і вказівним пальцями тримають за молоточок. Склоріз на місце різання встановлюють  вертикально чи з невеликим нахилом до площини різання скла (мал.), причому зусилля різання повинне бути невеликим. Необхідний нахил склоріза до площини скла визначають шляхом проб.

При правильній установці склоріза до площини скла і потрібному натиску в місці надрізу повинний з'явитися рівний слід на склі у виді тонкої лінії. При різанні скла склорізом виходить рівний звук з невеликим специфічним потріскуванням, що говорить про те, що різання ведеться якісно.

При неякісному різанні, неправильній установці склоріза і сильному натиску замість тонкої лінії виходить груба лінія - подряпина з утворенням скляного пилу, унаслідок  чого скло ламається не по лінії надрізу. Алмазний склоріз потрібно тримати так, щоб гострий кут, що утвориться між алмазом і площиною скла, був у напрямку різання.

Після утворення тонкої лінії надрізу стекло надломлюють, причому вузькі смужки скла (5...10 мм) надломлюють за допомогою молоточка склоріза, у паз якого вставляють  частину скла, що надломлюється. По закінченні різання скла для полегшення надламу з протилежної сторони молоточком злегка й акуратно простукують до одержання початкової тріщини, після чого обрізок надломлюють. Можна також ламати вузькі смужки, скла плоскогубцями, губки яких обертають еластичним матеріалом (гумою).

Обрізані кінці скла ламають також об край столу, для чого скло укладають так, щоб обрізаний кінець звішувався. Для полегшення надламу з нижньої сторони скла по лінії надрізу акуратно простукують до утворення тріщини (початкової), потім правою рукою, на яку надіта рукавиця, беруть за  кінець скла, що звисає, а лівої притискають скло до столу і ламають його так, щоб відрізок відокремлювався по лінії надрізу. Щоб уникнути передчасного псування склоріза наприкінці  надрізу (3...5 мм) потрібно зусилля натиску на склоріз трохи знизити, для того щоб не допустити різкого сходу його зі стекла й ушкодження  грані алмаза, що ріже, до крайки скла. Робити повторний різ скла по тому самому   місці не можна. У тому випадку, коли необхідно по тому самому   місці зробити різ, потрібно відступити від старої лінії різа приблизно на 0,5...1 мм. По закінченні різа склоріз потрібно очистити від скляного пилу й укласти у футляр.

При затупленні одного  ребра склоріза, що ріже, типу 1 потрібно алмаз (різець) повернути і включити в роботу нове гостре ребро, для чого послабляють стопорний гвинт, акуратно виймають з молоточка різець, повертають його на 90 , вставляють у колишнє місце так, щоб кристал алмаза виступав з корпуса молоточка на 1...3 мм. Після чого загортають гвинт і закріплюють алмаз у робочому положенні.

При різанні скла роликовим склорізом його тримають у правій руці перпендикулярно площини скла, між великим і середнім  чи пальцями великим, середнім і безіменної, притискаючи зверху вказівним пальцем (мал.,6).

 

При різанні роликовим склорізом зусилля (натиск) більше, ніж при роботі алмазним склорізом. Невеликі стекла ріжуть по шаблоні, виготовленому з того ж скла. Гранями шаблоні користаються як лінійкою. Довжину і ширину зменшують проти необхідних розмірів скла на половину ширини оправи склоріза.

Різання скла вручну-трудомістка робота. Більш прогресивної є різання скла на електроустановці ЭРС-1.

Установка (мал.) являє собою металевий стіл 1, що складається з рами прямокутної форми, до нижньої частини якої в кутах приварені муфти діаметром 22 мм. До муфт на різьбленні угвинчуються ніжки, виготовлені з труб. Для створення твердості конструкції ніжки зв'язані розкосами-зв'язками. Поверхня столу покрита листовою сталлю товщиною 2 мм. Щоб уникнути короблення чи перекосу при нагріванні електроспіралі рама з робочої сторони посилена металевими куточками 50 X 50 мм,

На столі розміщена азбестоцементна рейка 4, у пазу якої розташована ніхромова спіраль. Кінці спирали 3 з'єднані з затисками - контактами, вставленими в керамічні ізолятори, на кінцях яких маються пружини повернення. Щоб уникнути торкання скла спіраль повинна знаходитися на відстані 0,2 мм від верхньої крайки рейки.

Для розкрою скла на необхідний розмір на поверхні столу розміщений шаблон, що складається з двох стрижнів 6 діаметром 12 мм, що направляють трубок, з'єднаних із завзятою лінійкою 7.

Шаблон установлюють на необхідний розмір скла, для того щоб відстань від упора до спіралі було дорівнює розміру скла, і кріплять його в цьому положенні затисками (баранчиками), після чого установку підключають до електромережі. Коли спіраль нагріється до слабкого світіння, на неї накладають  скло, що розкраюється, так, щоб воно однією гранню підійшло впритул до завзятої лінійки 7, а площиною лягло на спіраль. Унаслідок різкого перепаду температури стекло лопається точно по лінії нагрівання, після чого установку відключають від електромережі. Працювати на електросклорізі потрібно акуратно, для того щоб уникнути ураження електрострумом.

 

Контрольні запитання:

  1. Як тримають склоріз?
  2. Як визначають необхідний нахил склоріза до площини скла?
  3. Що є показником якісного різання?
  4. З чого складається електросклоріз?
  5. Який принцип дії електросклоріза?