Розкроюють і ріжуть листове скло на спеціальних столах. Для розкрою і різання скла невеликого розміру застосовують стіл (мал.1, а), що складається з каркаса 1, настилу 2, роликів 3 і каретки для підйому столу.
Лист скла насувають на стіл по виступаючим з настилу роликам 3, що після укладання скла опускають. Потім стекло розмічають і ріжуть. На цьому столі можна розрізати скло розміром 1800×1200 мм із максимальною масою скла, що розрізається, до 23 кг. Продуктивність - до 100 м2 у зміну.
Для механізованого розкрою крупнорозмірного листового скла в цехах централізованої заготівлі застосовують стіл, показаний на мал., б.
На ньому можна розкроювати скло розміром до 4500×3500×10 мм із похибкою до 0,5 мм. Каретка з роликами піднімається пневматично. Склоріз переміщається в подовжньому напрямку ланцюгом з електричним приводом, а в поперечному напрямку ланцюгом, але з ручним приводом.
На будівництвах в основному застосовують стіл, показаний на мал.2 . Кришка столу 3 повинна бути рівної і прямокутний. Звичайно кришку роблять з рамки, на яку зверху наклеюють фанеру товщиною 6-8 мм, або з деревостружкової плити товщиною 19 мм. Кришку покривають двома-трьома шарами мішковини, поверх яких кладуть волок чи сукно. Це покриття служить для амортизації скла при натиску на нього під час різання. По периметрі кришки сукно чи волок кріплять шурупами рейкою 4. До передньої частини кришки кріпиться лінійка 2 з нанесеними на ній поділками для визначення розмірів ріжучого скла.
Контрольні запитання:
- З чого складається стіл для різання скла невеликих розмірів?
- Як встановлюють скло на стіл?
- Які відмінності в будові стола для механізованого розкрою?