Для виконання склярських робіт бригади повинні бути забезпечені столами для розкрою скла, склорізами, лінійками, косинцями, метрами, рулетками й ін.

Склоріз роликовий із твердого сплаву призначений для різання шибки  товщиною до 4 мм (мал., а). Він складається з барабана 5 із трьома  ріжучими роликами 1, насадженими на шпильки і вмонтованими в барабанах, держака 2, ковпачка 4 і ручки 3. Діаметр ролика (6,6 ±0,6) мм, кут загострення (100 ± 10)º. Ролик виготовляють з металу твердого сплаву, з деревини твердих  чи порід із пластмаси, барабан у склоріза латунний. Розмір склоріза 138×29×21) мм, маса 72 гр. Кожним роликом можна різати до 350 м скла без переточування. В міру затуплення ролик використовують для різання більш товстого скла, а потім заміняють новим, послабляючи гвинт і повертаючи барабанчик 5 на 120°, після чого ставлять новий ролик у робоче положення і закріплюють гвинтом.

Універсальний склоріз (мал.,6) призначений для різання віконного і вітринного скла товщиною 3...10 мм. Корпус склоріза (державка 2) і вісь 6 сталеві, ручка 3 дерев'яна з деревини твердих порід. Обертова обойма в склорізі замінена нерухомою віссю, на якій розташований один ролик, що дає можливість різати скло товщиною до 10 мм і подовжує термін роботи склоріза. Розмір склоріза 128×35×15 мм. Маса 82 гр.

Склорізи алмазні (ДСТ 10111-85) (мал.,в) призначені для різання віконного і вітринного листового скла. Склорізи оснащені природними або штучним алмазами і випускаються двох типів: 1 -з робочою частиною у виді чотиригранної піраміди (мал.,г), 2 - із криволінійною ріжучою  крайкою робочої частини, (мал., д). Склоріз складається з молоточка 7 із закріпленим в алмазотримачі алмазом 11. Маса природного алмаза для склорізів повинна бути 0,02...0,16 карата.

Склорізами, оснащеними різцями з робочою частиною у виді чотиригранної піраміди (тип 1), ріжуть листове скло товщиною до 7 мм (із природним алмазом) і до 5 мм (із штучним алмазом). Склорізи, оснащені різцями з криволінійною  крайкою, що ріже, (тип 2), застосовують для різання скла товщиною до 4 мм.

На поверхні алмаза не повинне бути тріщин, сколів і викришувань на відстані від вершини 0,3 мм (для природного алмаза). Алмаз кріплять у держаку різця срібним припоєм. Держак в склорізі, молоточок, трубка стальні чи латунні, ручка з пластмаси (полістиролу, фенопласту).

 

Контрольні запитання:

  1. Для чого використовують склоріз роликовий?
  2. Для чого призначений універсальний склоріз?
  3. Для чого призначений алмазний склоріз?
  4. Які є два вида алмазного склоріза?