Перш ніж стати до роботи, оператор зобов'язаний пройти вступний інструктаж із загальних питань техніки безпеки на підприємстві та первинний інструктаж з правил техніки безпеки на робочому місці. Крім того, робітники періодично повинні проходити повторний інструктаж з техніки безпеки через кожні три місяці.

Результати інструктажу з оцінкою знань правил техніки безпеки записують у спеціальний журнал. Робітникові вручається пам'ятка або інструкції з правил техніки безпеки, розроблені на підприємстві.

Перед роботою на верстаті треба вивчити інструкцію з експлуатації верстата, а також інструкцію з експлуатації різальних та вимірювальних інструментів. .

Налагоджувати і настроювати устаткування треба при вимкненому ввідному рубильнику. Під час виконання робіт біля верстата на видному місці повинна бути виставлена табличка з написом «Іде налагодження». Усі металеві частини верстата заземлюють.

Перед початком роботи треба довести до ладу робочий одяг; застебнути або зав'язати кінці рукавів, сховати звисаючі кінці халата, волосся закрити головним убором. Не допускається завалювати відходами або готовими деталями; робочі місця, проходи, підходити до верстатів, механізмів та електроапаратури. Робоче місце має бути підготовлене згідно з вимогами технології виконання операцій.

Забороняється подавати у верстат заготовки, розміри яких більші чи менші передбачених технологічним процесом. Не можна брати або подавати через працюючий верстат будь-які предмети. Під час роботи верстата не дозволяється відкривати або знімати огорожі та запобіжні пристрої, підтягувати болти, гайки тощо. Працюючи на верстатах з підвищеним рівнем шуму, треба користуватися індивідуальними засобами захисту від шуму.

Не треба досилати оброблюваний матеріал у верстат руками або металевими предметами. Забороняється вимірювати оброблювану деталь на працюючому верстаті.

Якщо виникла вібрація, верстат треба вимкнути, перевірити надійність кріплення інструмента й якість його балансування.

Знімати зі шківів і надягати на них паси, відмикати захисні засоби інструментів треба тільки після повної зупинки частин, які обертаються.

Забороняється користуватися напилком, шаберами та іншими інструментами без дерев'яних ручок чи з несправними ручками. Поверхня рукояток повинна бути гладкою, рівно зачищеною, без тріщин і задирок.

Під час роботи з важкими вантажами робітник повинен знати і суворо  дотримуватися правил техніки безпеки для стропальників.

Не можна перебувати в зоні дії автонавантажувачів, а також у місцях, над якими переміщуються вантажі.

ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

Пожежі на деревообробних підприємствах в основному виникають внаслідок нерегулярного та недбалого прибирання приміщень, неправильного поводження з електричними установками; недотримання правил зберігання пожежонебезпечних матеріалів і паління в заборонених місцях.

У деревообробних цехах зосереджена велика кількість легкозаймистих матеріалів: деревних відходів, стружок, трісок, дошок, лаків, фарб тощо. Деревний пил вибухонебезпечний і скупчення його на робочих місцях, елементах верстатів, електродвигунах і радіаторах опалення недопустиме.

Якщо сталося займання, необхідно терміново викликати пожежну команду по телефону .01 або через пожежний оповіщувач і до прибуття пожежної команди вжити заходів щодо ліквідації займання наявними засобами пожежогасіння.

Для запобігання виникнення пожеж у цехах і на робочих місцях необхідно суворо дотримуватись таких протипожежних правил.

Усі електричні проводи повинні бути ретельно ізольовані, електричні апарати та електродвигуни заземлені та захищені від попадання на них сторонніх предметів. Після закінчення роботи та під час перерви електропривод необхідно вимикати, а підвідні лінії знеструмлювати.

У цехах і на робочих місцях забороняється палити й виконувати операції, які можуть викликати появу іскор або відкритого вогню. Необхідно систематично видаляти деревний пил і стружку з елементів устаткування, електродвигунів  і   електропроводок.

Забороняється сушити спецодяг, лісоматеріали та інші займисті предмети на приладах опалення, виробничих і опалювальних печах.

Робочі місця, де є підвищена небезпека виникнення пожежі, повинні бути забезпечені вогнегасниками, ящиками з піском і посудинами з водою.

Не допускається працювати на шліфувальних верстатах при вимкненій витяжній вентиляції.

Обтиральні матеріали, кінці, ганчірки тощо, які були в користуванні й просякнуті гасом, бензином, маслами та іншими горючими речовинами, необхідно складати в спеціальні металеві ящики з кришками. Над місцем установлення ящиків має бути напис «Ящик для обтиральних кінців».

Нітрофарби, лаки та інші хімікати зберігають у спеціальних ізольованих приміщеннях або в шафах і ящиках.

Запас рідкого палива, мастильних матеріалів і горючих рідин, які .є в робочому приміщенні, не повинен перевищувати добової витрати. Зберігати Їх треба тільки в спеціальній щільно закритій металевій тарі, яку після закінчення роботи ставлять у металеві ящики або шафи, які заминають.