Дверні блоки складаються з дверної коробки і дверного заповнення, тобто дверного полотна з фрамугою і без неї. За наявності дверної фрамуги над верхньою кромкою полотна поміщають роздільний брусок - імпост.

За конструкцією дверні полотна бувають щитові і фільончасті, однополотні, двополотні і півтораполотні, одинарні і подвійні.

Щитові двері виготовляють із суцільних дощок, зібраних на вставну рейку, а також з деревних плит. Фільончасті двері (рис. 1) діляться на напівскляні, або напівсвітлі (1/3 площі дверей засклена), і світлі (2/3 площі дверей засклені) з простою фільонкою (рис. 1, в), з дощок, фанери або ДСП; з фігарейною фільонкою (а), з наплавом (б) і з розкладкою (е, 3). У двополотних дверях щілину між полотнами закривають з обох боків нащільниками 5, вибраними чвертями (в) або без чверті. Двері, що відкриваються в обидва боки, не мають нащільників (д). Для запобігання пошкодження нижню обв'язку вхідних фільончастих дверей шириною 300-400 мм захищають з обох боків дерев'яною планкою-плінтусом або оббивають листовим матеріалом (пластиком, жерстю). Фільончасті двері виготовляють в основному з хвойних порід.

Рис. 1. Фільончасті двері.

Вхідні двері можно виготовляти і з твердих порід (дуб, ясень). У зв'язку з тим, що виготовлення фільончастих дверей трудомістке і витрати матеріалів у два рази більші, ніж на щитові двері, застосування їх обмежено. Між кімнатами застосовують дверні блоки з щитовими полотнами, конструкція яких показана на рис. 2

Рис. 2. Переріз деталей дверних блоків щитової конструкції: а -по верхній пілці глухих дверей, без обкладки, б - по верхній піл ці з обкладкою (1), в - по боковій пілці глухих дверей без обкладки, г -по боковій пілці глухих дверей з обкладкою, д - по боковій пілці засклених дверей, е - по верхній пілці засклених дверей, ж - по середній пілці глухих дверей з нащільною планкою, з - по середній пілці засклених дверей.

Щитові двері складають з дерев'яної рами 3 (рис. 3), з'єднаної в кутах скріпками 2, або на шипах, заповнення 4, сорочки 5, щита з ДВП, або фанери і з вставленим бруском 1 під замок. Полотна виготовляють без обкладки (д), з обкладкою, що не виступає (е) і з обкладкою, яка виступає (ж).

Рис.3. Приклади заповнення щитових дверних полотен І: а - з суцільним заповненням дерев'яними брусками-рейками, б - з дрібнопустотним заповненням рейками (з розрідженням), в - з дрібнопустотним заповненням зі шпона, г - з дрібнопустотним заповненням з відходів фанери або ДВП; II - обладка дверних полотен зі щитів: д - без обкладки, е - з обкладкою, що не виступає за площину щита, ж - з обкладкою, що виступає за площину щита.

Крім вище зазначених дверних блоків, застосовують теслярські двері для господарських тимчасових будівель, які виготовляють зі струганих і неструганих обрізних дощок, збитих цвяхами (рис. 4, а), і вхідні двері для житлових і громадських будівель (рис. 5).

Рис. 4. Двері простої конструкції: а - на планках, б - на шпонках; 1- планка, 2 - шпонка

Теслярські двері простої конструкції виготовляють із дощок шириною не більше 150 мм і товщиною 40-50мм, які з'єднані між собою в шпунт і гребінь, на вставні рейки або впритул. Шпонки (шпуги) забивають без клею і гвіздкового кріплення. Полотно навішують на довгих кованих завісах.

Рис. 5. Вхідні двері житлових і громадських будівель з оздобленням в ялинку або в квадрати струганими профільними рейками або дошками, з'єднаними в чверть, у шпунт і гребінь або впритул. Із зовішнього боку на дошках і рейках знята фаска або кальовка

Дверна коробка складається з двох вертикальних брусків і 1-2 горизонтальних, з порогом і без порога (рис. 6). Нижній брусок встановлюють так, щоб зазор між підлогою і полотном був не менше 5 мм. У коробках з трьома брусками вертикальні бруски з'єднуються планкою товщиною 20 мм, яка залишається під підлогою. Кінці брусків коробки з'єднують на один шип при ширині коробки до 90 мм і на два шипа при ширині коробки понад 90 мм. Шипи виготовляють у горизонтальних обв'язках дверних полотен, фрамуг і вертикальних брусках коробок; вушка - у вертикальних обв'язках дверних полотен, фрамуг і в горизонтальних брусках коробок. Залежно від конструкції, бруски коробок можуть бути склеєні з однією чвертю для полотна і з двома чвертями для подвійних дверей.

Технологія виготовлення дверних коробок така ж, як віконних. Якщо в дерев'яних домах стояки і ригеля служать коробкою або коробки виготовлені з товстих брусків, то їх називають дверний одвірок і віконна лудка (варцаб)

Рис. 6. Дверні коробки: а - для глухих і засклених дверей з порогом впритул до чверті, б - для глухих і засклених дверей впритул до чверті, в - перерізи по нижньому притулу дверей з порогом, г - перерізи по нижньому притулу без порога з монтажною дошкою

Контрольні запитання:

1. З чого складається дверний блок?

2. Що називають теслярськими дверима?

3. Які є види дверних блоків?

4. Які є види дверних коробок?