Віконний блок встановлюють у зовнішніх стінах на висоті не нижче 0,8 м і не вище 1,0 м для природного освітлення і вентиляції приміщень.
Для провітрювання приміщень у вікнах, як правило, влаштовують кватирки 8 (рис. 1), фрамуги 7, жалюзі або відкриваючі стулки. Віконні блоки виготовляють з деревини, пластмас, металеві і залізобетонні (для промислових і сільськогосподарських будівель). Площа вікна повинна складати від 1/8 до 1/5 площини підлоги. Віконний блок складається з віконної коробки (віконна лудка) 4 і рами зі стулками (5, 6,15).
Рис. 1. Подвійний віконний блок з роздільними рамами з напливом: а - переріз А-А верхніх брусків коробки і стулок, б - переріз Б-Б нижніх брусків коробки і стулок, в - віконний блок з фрамугою, г -підвіконник; 1 - ущільнювальна прокладка, 2 - зимова стулка, 3 -скло, 4 - коробка (збірна), 5 - літня стулка, 6 - середня стулка, 7 -фрамуга, 8 - кватирка, 9 - наплив, 10 - відлив (злив), 11 - штапик (розкладка), 12 - чверть для підвіконника, 13 - слупик, 14 - слізник, 15 - імпост, 16 - підвіконник.
Серед віконних блоків розрізняють блоки з окремими роздільними рамами, в яких внутрішня (зимова) 15 і зовнішня (літня) 5 стулки встановлюють на відстані 130 мм одна від одної і відчиняються роздільно, і спареними рамами (рис. 2), в яких зовнішня і внутрішня стулки рам щільно скріплені між собою з одного боку завісами, а з другого з'єднані стяжками (гвинтовими, клиновими тощо). Віконні блоки зі спареними рамами підвищують освітленість приміщень на 10-25%. Витрата деревини на їх виготовлення знижується на 30% . На виготовлення їх, так званих шведських вікон, час скорочується в 1,5 рази. Недоліком спарених вікон є те, що коефіцієнт теплопередачі збільшується до 20% . Тому для герметизації по периметру під губки зимових стулок приклеюють і прибивають пінополіуретанову або гумову прокладку.
Рис. 2. Віконний блок зі спареними рамами: 1 - бруски коробки (верхній і бокові), 2 - завіса, 3 - ущільнювальна прокладка, 4 - брусок внутрішньої стулки, 5 - штапик, 6 - брусок зовнішньої стулки, 7 - проріз для відведення води, 8 - брусок нижньої коробки, 9 - імпост - нерухомий вертикальний брусок, до якого примикає спарена стулка, з'єднуючись з ним спеціальною закруткою.
За призначенням віконні блоки поділяються для житлових, громадських і виробничих будівель.
По кількості стулок в одному ряду вікна бувають одно-, дво- і багатостулкові, а в залежності від відкривання - ті, що відкриваються усередину приміщення, в різні боки і ті, що невідкриваються (глухі).
За способом відкривання стулок вони бувають одно- і двостулкові - з поворотом навколо вертикальної крайньої осі, підвісні - з поворотом навколо верхньої крайньої осі, відкидні - з поворотом навколо нижньої крайньої осі, розсувні - з переміщенням стулки в горизонтальній площині, підйомні - з переміщенням стулки у вертикальній площині.
Стулки заповнюють склом, склопакетами, або склопаке-тами і склом. Стулки бувають з напуском на коробку і без напуска. Віконні блоки тільки з літньою рамою називаються одинарними, а з літньою і зимовою - подвійними. Останнім часом застосовують одинарні віконні блоки з подвійним склінням і розсувні.
Віконна коробка - це рамка для кріплення рам. Віконні стулки зі склінням називають віконною рамою. Вона складається з двох вертикальних і двох горизонтальних брусків або дощок товщиною 40-60 мм, з'єднаних між собою в один або 2-3 шипа (при ширині коробки понад 90 мм). Якщо у верхній частині вікна є фрамуга, то її відокремлюють від стулок за допомогою горизонтального імпоста (рис. 1), з'єднаного з коробкою. Розрізняють віконні коробки, в залежності від конструкції і призначення, суцільні (рис. 3 а, б, в, г) і збірні (рис. 3, д).
Рис. 3. Віконні коробки: а - для двох рам, що відкриваються у різні боки, б - для рам, що відкриваються в один бік, в - для однієї рами, г - для рублених стін, д - збірні (складені).
Віконна рама складається з брусків - обв'язки і слупиків 13 (рис. 1) з'єднаних між собою одинарним шипом або подвійним шипом (при товщині бруска понад 50мм). Шипи виготовляють у горизонтальних обв'язках стулок, фрамуг, кватирок, у горизонтальних перечках (слупиках), у вертикальних брусках коробок і в імпостах, а вушка у вертикальних обв'язках стулок, фрамуг, кватирок і горизонтальних брусках коробок. У стулчастих рамах зазор між стулками прикривається спеціальною притворною рейкою {нащільником). Глуха рама має горизонтальні і вертикальні перечки. У кліматичних зонах з температурою зовнішнього повітря -31 С застосовують віконні і балконні блоки з потрійним склінням або з роздільно-спареними стулками і дверними полотнами (одна стулка одинарна, а дві - спарені).
Підвіконні дошки можуть бути суцільні, завширшки не більше 120 мм, і складені широкі. Останні збирають на водотривкому клеї з кількох вузьких дощок. Підвіконні дошки з тильного боку з'єднуються 2-3 шпугами (коротшими на 20-30 мм від ширини дошки). На нижній поверхні дошки, відступивши від передньої кромки на 30-40 мм, вибирають слізник 14. Передню кромку обробляють так, як показано на рис. 1, г.
Контрольні запитання:
1. З чого складається віконний блок?
2. Що називають імпостом?
3. Які є види віконних блоків?
4. Які є види віконних коробок?