Основними задачами опоряджувальної підготовки є:
- остаточне вирівнювання і вигладжування поверхні, що досягається підмазкою, шпатлюванням, порозаповненням, шліфуванням і лощінням;
- збільшення твердості поверхні виробів з деревини м'яких порід, що досягається ґрунтуванням і шпатлюванням;
- забезпечення гарної адгезії оздоблювальної плівки з деревиною, що досягається підбором складів ґрунтів і гарної їхньої просушки;
- усунення небезпеки псування покриття виділюваною деревною смолою, що досягається обезсмолюванням поверхні хвойних порід деревини;
- одержання бажаного кольору, тону і чіткості структури деревини під прозорими покриттями за допомогою відбілювання, фарбування і порозаповнення
Основні операції оздоблювальної підготовки: обезсмолювання, відбілювання, підмазка, ґрунтування, сушіння, шліфування, шпатлювання, порозаповнення, фарбування, лощіння.
Операції підмазки, ґрунтування, сушіння і шліфування - загальні для усіх видів покриттів. Шпатлювання проводиться лише при підготовці до непрозорої й імітаційної обробки; порозаповнення, відбілювання, фарбування і лощіння - для підготовки під прозору обробку; обезсмолювання виконується при підготовці до обробки деталей і виробів із хвойних порід деревини.
Підготовлена під обробку поверхня не повинна мати западин, тріщин, шорсткості, подряпин, ворсу й інших нерівностей. Чим краще підготовлена поверхня, тим менше часу і матеріалів витрачається при нанесення оздоблювальних покриттів і тим вища їхня якість.
Більш високі вимоги пред'являються до поверхонь, призначених для покриття нітроцелюлозними, спиртовими, масляними, поліуретановими лаками і лаками кислотного затвердження.
Менш гладкі поверхні допускаються під покриття фарбами й емалями, поліефірними лаками, що утворять більш товсті плівки і володіють здатністю заповнювати (заливати) дрібні поглиблення. Гладкість поверхні, що обробляються, перевіряють порівнюючи з еталоном - контрольним зразком даного виду обробки. Після оздоблювальної підготовки не допускаються відшаровування підмазок і шпаклівок і викришування порозаповнювачів.
Підготовлена до обробки поверхня винна бути зовсім сухою. Якщо матеріали, нанесені при оздоблювальній підготовці, висушені недостатньо, проводити подальші оздоблювальні операції не дозволяється. У противному випадку нанесень на поверхню шар лаку, чи емалі фарби може побіліти, зморщитися і розтріснутися під дією розчинників, що залишилися в ґрунті, і триваючих процесів його усадки.
Поверхня після оздоблювальної підготовки не повинна також мати забруднень у виді жиру, смоли. Такого роду забруднення приводять до відшаровування зовнішнього лакофарбового покриття.
Контрольні запитання:
- Що є основними задачами оздоблювальної підготовки деревини?
- Які операції містить оздоблювальна підготовка?
- Що відбудеться, якщо опоряджувальні матеріали наносити на не зовсім суху поверхню?
- До чого призводять забруднення у вигляді жиру і смоли?