Столярна підготовка до обробки містить у собі наступні операції: усунення дефектів деревини – заробляння тріщин, висвердлювання і заробляння сучків і ін.; вирівнювання і зачищення поверхні; циклювання; шліфування; приклеювання торців.

На підготовлюваних до обробки поверхнях деревини нерідко виявляються дефекти попередньої обробки і сушіння у виді заколів, задирів, хвилястість, тріщин, відклеювань, плям, рисок, ум'ятин, а також дефекти самої деревини у виді сучків, смоляних кишеньок. Ці дефекти не дозволяють одержувати гарне лакофарбове покриття на поверхні виробів, тому їхній необхідно видаляти.

Дефекти у виді сучків і смоляних кишеньок на деталях з масивної деревини усувають шляхом висвердлювання їх і установки пробок (закладень) з тієї ж деревини. На верстаті СВСА (рис.5.1) автоматично висвердлюються  сучки чи смоляні кишеньки і встановлюються пробки на клею.

Виріб закріпляють на столі 2 так, щоб сучок, що підлягає висвердлюванню, виявився безпосередньо під шпинделем 4, після чого включають механізм приводу автомата. Свердлильний шпиндель опускається на виріб і висвердлює сучок. Після цей супорт 8 зі шпинделями автоматично пересувається на величину, рівну відстані між осями шпинделів; у цей же час у просвердлений отвір упорскується клей. Коли проти отвору займає свою робочу позицію другий шпиндель 5, відбувається висвердлювання пробки з дерев'яної планки і її запресовування в отвір.

У невеликих виробництвах використовують свердлильні верстати СВП і СВА для висвердлювання дефектів, а пробки на клеї установлюють вручну. Після цього поверхню вирівнюють, як правило, шліфуванням на шліфувальних верстатах.

Тріщини зашпаровують шляхом уклеювання підібраних по розмірі вставок з деревини, а невеликі тріщини підмазують і шпаклюють.

Тріщини і заколи на облицьованій поверхні усувають також шляхом уклейки підібраних по текстурі і кольору смужок  чи шпони шляхом підмазки і шпаклювання колірною шпаклівкою. Після такої підготовки поверхню вирівнюють і зачищають на шліфувальних верстатах.

Контрольні запитання:

  1. Які операції містить столярна підготовка деревини під опорядження?
  2. Як усувають сучки і смоляні кишеньки?
  3. Який верстат призначений для автоматичного висвердлювання і зароблення сучків?
  4. Якими верстатами висвердлюють дефекти у невеликих виробництвах?