Види опорядження столярних виробів можуть бути розділені на наступні основні групи: прозоре, непрозоре, імітаційне і спеціальне.
Прозоре оздоблення полягає в нанесенні на поверхню деревини безколірних або колірних прозорих оздоблювальних матеріалів, які створюють покриття яке зберігає або ще більше проявляє текстуру деревини.
Прозоре покриття використовується при виготовленні виробів, облицьованих струганим або синтетичним шпоном, виробів із масивної деревини листяних і хвойних порід, із не облицьованих ДСП і ДВП.
Непрозоре опорядження полягає в нанесенні на поверхню деревини і деревних матеріалів пігментованих непрозорих матеріалів, які створюють на поверхні покриття, яке повністю закриває текстуру і колір деревини або іншого матеріалу. Непрозоре оздоблення використовується при виготовленні побутових і спеціальних меблів, вбудованого обладнання для жилих будинків, вікон, дверей.
Імітаційне опорядження – це опорядження, при якому покращуються декоративні властивості деревини звичайних порід або надають зовнішній вигляд деревини цінних порід або інших матеріалів. Імітаційне опорядження використовується при виготовленні меблів, дверей, корпусів електроприладів та ін.
Основними методами імітаційного опорядження є:
- глибоке фарбування;
- нанесення рисунка текстури деревини безпосередньо на поверхню оброблюваної деревини або іншого деревного матеріалу;
- наклеювання на деревину папір з надрукованими на ній текстурою деревини або іншим малюнком;
- напресування на деревину спеціальних опоряджувальних плівок;
- облицювання деревини спеціальним листовим пластиком.
Спеціальне опорядження полягає в нанесенні на поверхню деревини опоряджувального шару із розплавленого або порошкоподібного металу (металізація), розплавлених смол та інших матеріалів, а також у виконанні різноманітних декоративних робіт безпосередньо на деревині (різьба, тиснення, інкрустація, випалювання). Спеціальне опорядження використовується в основному в кустарному виробництві, при виготовленні малогабаритних виробів і широкого застосування не отримало.
Контрольні запитання:
- В чому полягає прозоре опорядження?
- В чому полягає непрозоре опорядження?
- Що називають імітаційним опорядженням?
- В чому полягає спеціальне опорядження?