Рама складається в простішому випадку із чотирьох брусків. Деякі рами мають додаткові бруски, які називають серединниками, стійками і розкосами.
Дрібні рамки в’яжуть, як правило, одинарним шипом (скрізним відкритим або з потемками), а рами із товстих брусків – подвійним шипом, частіше скрізним відкритим. Міцність шипової в’язки залежить від степені точності підгонки шипа до проушини, міцності клейового шва і величини поверхні склеювання.
Площа склеювання подвійного шипа у два рази більша, тому міцність його вища. Розмітка товщини шипа, ширини проушини і заплечиків проводять за наступними формулами: при одинарному шипі – S1=0.4S; при подвійному шипі – S1=S2=S3=0.2S; при потрійному шипі – S1=S3=0.14S. Рами, які входять в склад дорогих виробів, з’єднують закритими або напівзакритими шипами з щільною підгонкою в стиках.
В просвіт між брусками рами можна вставити щит-фільонку. Бруски такої рами називають обв’язкою, а вся конструкція – фільончастою. Фільонка може бути монтована в шпунт або в фельц в брусках рамки з внутрішньої сторони вибирають паз (шпунт) або фельц (чверть). Фільонки встановлюють без укріплення, через можливість розбухання чи всихання при експлуатації виробу. Встановлення фільонки в фельц дещо раціональніше ніж в шпунт, тому що в першому випадку заміну фільонки можна здійснити без розбирання рами а у другому тільки із розбиранням.
Контрольні запитання:
- Із скількох мінімально брусків складається рама?
- Яким шипом в’яжуть дрібні рамки, а яким товсті?
- Від чого залежить міцність шипової в’язки?
- Що можна вставити між брусками рамки?
- Як може бути встановлена фільонка?
- В який спосіб раціональніше встановлювати фільонку?