Щити виготовляють масивними (дощатими) або з пустотами. Масивні щити щоби не допустити короблення слід набирати із вузьких рейок (деталей) шириною не більше 1,5 товщини, з підбором волокон, вологістю до 10±2 %.
При склеюванні деталей по ширині однойменні (заболонні) пласті з’єднуючих рейок повинні бути направлені у протилежні сторони.
Стикувати рейки по довжині допускається тільки тоді, якщо стики розміщені в розбіжку і відстань між ними в суміжних рейках не менше 150мм. В щитах, призначених для несучих конструкцій, рейки по довжині не стикують.
Для запобігання жолоблення щити виготовляють зі шпонками (див. рис.1, а), з наконечниками (див. рис.1, б), з вклеєними і наклеєними рейками (див. рис.1, в, г, д). Шпонки в щитах встановлюють із зворотної сторони на рівні площини щита або виступаючими. На кожен щит ставлять не менше двох шпонок. Щити зі шпонками призначені для дверей тимчасових будівель та ін.
Крім дощатих виготовляють багатошарові щити, склеєні із трьох або п’яти одношарових щитів зі взаємно перпендикулярним направленням волокон (див. рис.1, е).
Самостійна робота: Замальовування видів щитів із роздаткового матеріалу.(10хв)
Масивні щити склеюють на гладку фугу (див. рис.2, а), на рейку (див. рис.2, б), в четверть (див. рис.2, в), в паз і гребень (див. рис.2, г, д) і в «ластівчин хвіст» (див. рис.2, е).
Столярна плита (ГОСТ 13715-78) являє собою реєчний щит, обклеєний з обох сторін шпоном. Плити випускають трьох типів: НР – із не склеєних між собою реєк деревини, СР – із склеєних між собою реєк, БР – із склеєних в блок дошок. Плити мають довжину 1525, 1830 та 2500, ширину 1220, 1525 і товщину 16, 19, 22, 25 і 30мм. Щити плит виготовляють із деревини хвойних, м’яких листяних порід і берези. Для виготовлення плит використовують клеї на основі фенолоформальдегідних смол. Використовують плити для виготовлення панелей, тамбурів, вбудованих меблів та ін.
Пустотілі щити являють собою рамку, облицьовану з обох сторін фанерою або твердою деревоволокнистою плитою і заповнену в середині сотами, які виготовляють із паперу, відходів ДВП, або фанери. Заповнювати щити можна також рейками, укладеними із зазором не більше 30…40мм.
Обв’язки – стінки, з’єднані на прямий відкритий шип або в ластівчин хвіст (для меблевих виробів), які є складовими частинами рамок та укріплювальними елементами щитів.
Контрольні запитання:
- Які є два види щитів?
- Як повинні бути направленні пласті при склеюванні деталей по ширині?
- Які є способи склеювання масивних щитів?
- Що називають багатошаровими щитами?
- Що являють собою пустотілі щити?
- Що являє собою столярна плита?