Планки штучного паркету кріплять до основи на гарячих мастиках (або холодних) і на цвяхах. Останнім часом широ­ко застосовують готові дисперсні клеї. На холодних масти­ках настеляють паркетні планки з пазом і гребенем або на вставних планках (рис. 1, а, б), на гарячій мастиці - з ко­сою кромкою (в), а на асфальті - з косим фальцем (г).

Перед тим, як приступити до настилання паркетних підлог, паркетні планки (клепки) сортують по довжині, ши­рині, товщині, за породами деревини і текстурою. Відсортований пар­кет з неточними розмірами (при необхідності) фугується на стаціонарно-встановленому електрорубанку і торцюється дис­ковою ручною електропилкою.

Штучний паркет на холодній мастиці настеляють таким чином. Спочатку прибирають і очищують основу, ґрунтують, наносять мастику зубчастим шпателем або скребком-гребінкою, укладають паркет на мастику, підганяють і обрізають ряди біля стіни, прибирають приміщення після укладання паркету, циклюють або шліфують підлогу (після висихання мастики), установлюють плінтуси і натирають підлогу мас­тикою.

Після підготовки основи розкладають насухо змійку з відсортованих паркетних планок (рис. 2) поперек при­міщення, перпендикулярно світлу, що сприяє повному вияв­ленню краси текстури паркету. Крайні планки шириною до 40 мм не повинні доходити до стіни на 10-15 мм (а), якщо ширина більше, то їх обрізають (б). Зазор між планками і стіною заливають бітумом після виймання клинків, якщо вони там були.

Бажано вибирати такий розмір планок, щоб кількість їх у ряду була парна і ціла між стінами або між фризовими ря­дами. Якщо це немож­ливо зробити, то планки розташовують таким

чином, щоб обрізані з одного боку кінці планок заповнювали смужку з другого боку, яких бракує там, або для крайніх рядів підбирають планки іншої довжи­ни, але тієї ж ширини, що й основні планки змійки.

Попереч­ний ряд (змійку) викладають з планок, які мають гребінь на лівому і правому торцях так, щоб з одного боку кута був тільки гребінь 2, а з другого - тільки паз 1 (рис. 3).

Маячну ялинку можна укладати по центральній осі при­міщення (рис. 4), або паралельно одній з довгих сторін про­ти дверей.

Якщо маячну ялинку укладають вздовж довгої сторони приміщення, то паркет настилають від дальнього кута і тіль­ки в один бік від маячної ялинки. При цьому матеріали підно­сять не по свіжовкладеному паркету, а перші планки можна закріпити клинками або розпірками до стін. Шнур натягу­ють через все приміщення і закріплюють двома цвяхами, за­битими підстилаючий шар або в приклеєні планки паркету.

Добре розмішану мастику з бачка ковшем розливають і розрівнюють шпателем-зубчаткою смужкою товщиною в 1 мм, трохи ширшою ук­ладених плиток. План­ки паркету укладають відразу ж після нанесен­ня мастики, при цьому слідкують, щоб нижня частина планок покривалася повністю мастикою. Потім паркетним молотком через дерев’яну прокладку споюють планки так, щоб між ними не було зазору. Залишки мастики на планках знімають ножем.

Контрольні запитання

  1. Що роблять з дощинами перед їх настиланням ?
  2. Яка послідовність настилу паркету на холодну мастику?
  3. Як споюють клепки паркету між собою?