Перекриття складається з балок, щитів, підшивних стель, підлоги, утеплювача і ін.

Балки . Балки – основна несуча конструкція .Вони призначені для встановлення перекриттів в малоповерхових і громадських будівлях. Типи і розміри балок приведені в табл.1.

Балки виготовляють з обрізних пиломатеріалів хвойних порід (сосни, ялини ) товщиною 50 і 100 мм, вологістю 25%, а черепні  бруски ,крім того , можна виготовляти з деревини вільхи, осики, липи і тополі . Балки товщиною 100мм дозволяється збивати з двох дошок товщиною 50мм,тобто робити  складовими по довжині, черепні бруски можна робити складовими  по довжині з пиломатеріалів не коротших 1000мм ,але при тому ,для  запобігання утворення тріщин на кінцях брусків ,цвяхи повинні розміщуватися не ближче 100мм від стику .

 

Балки довжиною від 2800мм і більше повинні виготовлятися з пиломатеріалів не нижче другого сорту, а довжиною до 2800мм з пиломатеріалів 3-го сорту.

Відхилення розмірів балок з черепними брусками від габаритних допускаються по довжині ± 5, ширині  ±2, висоті ±3мм.

На дошках , призначених для виготовлення балок , допускається тупий обзол ,очищений від кори і луба, на одній пластині розміром до 1/6 частини і на кромці балки розміром до 1/3 кромки .В нижній частині балки в середній третині її довжини  обзол не допускається. В черепних брусках   обзол також не допускається .Дошки і черепні бруски до збивання повинні бути обторцьовані під прямим кутом . Після збивання торці балок з черепними брусками повинні мати прямий кут ;відхилення від прямого кута допускається до 5мм.прямокутність торця з прибитими черепними брусками перевіряється кутником з точністю до 1мм .

Балки виготовляють наступним образом : пиломатеріал потрібної товщини, а по можливості і ширини , підбирається на складі , а потім він поступає в цех .При виготовленні балок з необрізаного пиломатеріалу його розпилюють по довжині ,а потім по ширині  і після і після очищення від кори  направляють на збивання .

 

Контрольні запитання:

  1. З чого виготовляють балки?
  2. З яких порід деревини виготовляють балки?
  3. Які допустимі відхилення розмірів балок?