Для встановлення збірних міжповерхових і дахових  перекриттів в малоповерхових і громадських будівлях застосовують дерев’яні щити , які укладені між балками і черепними брусками .Щити випускаються довжиною 1200, 1500, 1800 і 2100 мм, шириною 540 мм і товщиною 73мм .

Щити виготовляють з деревини м’яких  листяних(осики, вільхи ,тополі ,липи )і хвойних порід (сосни, ялини , кедра ) вологістю до 25%, причому планки роблять з деревини 1-го або 2-го сорту , а прокладки під планки і дошки настилу – з 2-го і 3-го сорту .

Щити виготовляють з обрізних пиломатеріалів. Допускається обзол,  але з обов’язковою очисткою його від кори і луба. Поперечні планки і прокладки роблять шириною 80мм , а ширину дошок настилу приймають в нормах 90-150мм . Стикування дошок не допускається. Збирають щити на цвяхах, причому кожна дошка настилу щита повинна бути скріплена з кожною поперечною планкою двома  цвяхами довжиною 90мм з обов’язковим  загином цвяха  в напрямку  поперек волокон деревини .

Щити виготовляють в відповідності з заданими розмірами по креслення .Відхилення від розмірів щитів не повинно бути не більше: по довжині +_5, ширині -6, товщині +_3мм.Щити повинні бути прямокутної форми, відхилення від прямого кута допускається не більше 2мм на 1м його довжини. Відхилення від плоскості щита допускається не більше 8мм .Дошки настилу повинні з’єднуватися між собою щільно, допускається зазор між ними не більше 8мм. Після зібрання щитів їх антисептують водними розчинами антисептиків високої концентрації .

Щити, призначенні для перекриттів, повинні бути  достатньо міцними ,жорсткими і не руйнуватися при дії на них навантажень ( короткочасних) до 150кгс, прикладених  в середині прольоту на поперечну планку або дошку настилу.

Якість щитів проводиться візуально, тобто зовнішнім оглядом. Прямокутність щита визначається кутником, прикладаючи його до торця або до бокової кромки. Відхилення другої сторони кутника перевіряють металічною лінійкою.

Кривизну площини і кромок щита вивіряють рейкою (лінійкою), прикладаючи її до площини щита по діагоналі і по кромках. Зазор між рейкою і площиною щита заміряють металічною лінійкою.

 

Контрольні запитання:

  1. З яких порід деревини виготовляють щити?
  2. Які технічні вимоги до матеріалу?
  3. Як перевіряють якість щитів?