Енергоощадна система землеробства, відома як система strip-till, передбачає смуговий обробіток ґрунту. Вона поєднує переваги прогрівання та підсушування ґрунту, характерні для традиційної технології, з ґрунтоощадними перевагами нульової. Тобто strip-till - це обробіток тільки тієї смужки ґрунту, де буде виконуватися сівба, завширшки 25-30 см і завглибшки до 32 см з метою зруйнувати ущільнення ґрунту, створити пухке насіннєве ложе та умови для його швидкого прогрівання навесні. Під час такого обробітку можна вносити сухі та/або рідкі мінеральні добрива в кореневій зоні рослини для її живлення з десятої до сімдесятої доби її життя. Цю технологію застосовують для культур із міжряддям від 50 до 75 см, таких як кукурудза, соняшник, соя та ін.
Основні принципи, на яких базується система strip-till:
- глибоке розпушування (до 35 см) для усунення ущільнення ґрунту;
- точне внесення мінеральних добрив;
- збереження та накопичення вологи;
- підготовка насіннєвого ложа.
Однією з переваг технології strip-till є ефект швидкого прогрівання ґрунту. Його температура в обробленій смужці завжди на 1-3 °C вища, порівнюючи з ґрунтом, укритим пожнивними рештками. Це важливий чинник для швидшого проростання кукурудзи, соняшнику, сої та ін. Порівняно з технологією no-till таке прогрівання створює велику перевагу для забезпечення розвитку кореневої системи на ранній стадії вегетації. А проти традиційної технології (оранки) необроблені смужки ґрунту дозволяють трактору із сівалкою раніше зайти в поле для сівби в уже прогріту землю.
Переваги технології strip-till:
- Покращені умови зволоження ґрунту. Strip-till підвищує вміст вологи в ґрунті, обмежуючи її випаровування та підвищуючи інфільтрацію під час опадів. У сучасних кліматичних умовах збільшення вологи в ґрунті прирівнюється до підвищення, а інколи й до виживання врожаю.
- Випаровування води. Strip-till знижує випаровування шляхом обмеження втрат вологи завдяки випаровуванню в процесі обробітку ґрунту та запобігання її втрати від випаровування впродовж вегетаційного періоду. Кожен прохід ґрунтообробним знаряддям призводить до випаровування від 10 до 18 мм вологи з площі в 1 м2. За strip-till цей показник значно менший, бо навесні тільки невеликий сошник сівалки ворушить поверхню поля.
Крім збереження вологи під час обробітку ґрунту, strip-till дає змогу краще утримувати вологу протягом усього вегетаційного періоду. Необроблений
ґрунт між смугами посіву відіграє важливу роль у зменшенні випаровування. Ця збережена волога може бути вирішальною для врожаю під час засухи.
- Інфільтрація води. Strip-till також збільшує коефіцієнт проникнення води в ґрунт, таким чином збільшуючи поглинання вологи під час опадів.
У пористий ґрунт оброблених смужок потрапляє вода з необроблених частин поля, спрямовуючись у кореневу зону рослини на глибину до 25 см для живлення коріння в посушливий період.
- Боротьба з ерозією. Для багатьох господарств втрати ґрунту від вітрової або водної ерозії до 4,1 т/га - це питання тільки однієї бурі або зливи. Втрата верхнього шару ґрунту - це втрата поживних речовин, а також здатності ці речовини утримувати. У технології striptill пожнивні рештки протидіють руйнівному ефекту злив і вітру, поглинають удари дощових крапель, розсіюють силу розбризкування на поверхні ґрунту, мінімізуючи утворення кірки.
- Потужніша коренева система рослин. У всьому світі фермери, які використовують технологію strip-till, переконуються в розгалуженішій і довшій кореневій системі рослин. Розгалуженіша коренева система - це кращий доступ рослини до вологи та поживних речовин, а в результаті - вищий урожай
Контрольні запитання:
- У чому суть та особливості системи обробітку ґрунту strip-till?
- У чому полягають переваги технології strip-till?