Словник

Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
ацетиленовий генератор

ацетиленовий генератор □ Апарат для одержання газу – ацетилену з карбіду кальцію. Див. також: газове зварювання; ацетилен; карбід кальцію.

Author - Super User
ацетилено-киснева суміш

ацетилено-киснева суміш □ Пальна суміш ацетилену з киснем, температура зварювального полум’я –3200˚С.

Author - Super User
ацетилен

ацетилен □ Безбарвний горючий газ харктерного запаху, одержують із карбіду кальція; застосовують для газового зварювання металів. Див . також: ацетиленовий генератор; зварювальне полум’я.

Author - Super User
Атомна електростанція

промислове підприємство, де атомну енергію перетворюють на електричну. Основною частиною атомної електростанції є ядерний реактор, в активній зоні якого відбуваються ланцюгові ядерні реакції з виділенням тепла, яке переноситься в парогенератор. Пара з парогенератора надходить у турбіну, яка приводить у рух електрогенератор, що й перетворює механічну енергію на електричну.

Author - Super User
атом

атом □ Найменша частинка хімічного елемента, яка складається з ядра і електронів; при зварюванні встановлюється міжатомний зв’язок.

Author - Super User
Атмосферний тиск

тиск атмосфери на всі предмети та земну поверхню. Визначають вагою стовпа, що простягається від певної точки до верхньої межі атмосфери. На рівні моря близький до тиску стовпчика ртуті 760 мм заввишки (1013,25 мб). З висотою знижується.

Author - Super User
атмосфера захисна

атмосфера захисна □ Газове захисне середовище в зоні електродугового зварювання. Див. також: активний газ; інертний газ; захисні гази.

Author - Super User
Атмосфера

позасистемна одиниця тиску. Нормальна, або фізична, атмосфера (атм) дорівнює 101325 Па; технічна атмосфера (ат) дорівнює 1 кгс/см2=98066,5 Па; 1 атм = 1,0332 ат = 760 мм рт.ст. = 10332 мм вод. ст.

Author - Super User
атестація

атестація □ Навчання та підтвердження рівня кваліфікації за професією.

Author - Super User
Асфальт

природна або штучна смолиста маса. Асфальт природний - продукт фізико-хімічної зміни природних бітумів. Утворюється з нафти внаслідок випаровування летких речовин і окиснення. Асфальт штучний - суміш штучного бітуму з тонкоподрібненими мінеральними наповнювачами, головним чином вапняками. Від природного асфальт різниться наявністю парафіну і підвищеним вмістом нафтових масел. Асфальт застосовують у дорожньому і гідротехнічному будівництві, для виготовлення лаків, клеїв, покрівельних матеріалів тощо.

Author - Super User
Асиметрія

відсутність або порушення симетрії.

Author - Super User
Артезіанський колодязь

спеціальна бурова свердловина, устаткована для збирання артезіанських вод.

Author - Super User
Артезіанські води

напірні підземні води, які містяться у водоносному горизонті між двома шарами водонепроникних порід. Розкриті свердловинами, вони піднімаються вище за водотривку покрівлю, іноді фонтанують.

Author - Super User
Армування

підсилення конструкції або виробу арматурою. До армування вдаються у виготовленні залізобетонних, армо­кам’яних і армоцементних конструкцій, виробів зі скла, пластмас, гіпсу тощо.

Author - Super User
Армовані матеріали

матеріали, підсилені арматурою. Найпоширеніші армовані матеріали - залізобетон, матеріали на основі пластмас (наприклад, азбопластики, склопластики), скла (скло силікатне з металевою сіткою). Розрізняють армовані матеріали керамічні - на основі оксидів, нітридів та інших тугоплавких сполук і металеві, що їх армують волокнами вольфраму, молібдену, сталі, бору, ниткоподібними кристалами оксидів і нітридів. Армовані матеріали застосовують у будівництві, машинобудуванні тощо.

Author - Super User