Словник

Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
Бутовий камінь

камені неправильної форми (розміром 150-500 мм), що їх видобувають у кар’єрах природних родовищ вапняків, граніту, пісковиків та інших гірських порід. Застосовують у будівництві гідротехнічних споруд, для кладки фундаментів тощо.

Author - Super User
Synonyms - бут
Бутобетон

важкий бетон із включеннями (до 30-40% загального об’єму) бутового каменю. Застосовують для зведення монолітних гравітаційних гребель, влаштування стрічкових фундаментів, фундаментних подушок під устаткування.

Author - Super User
Бурильний молоток

машина ударної дії (переважно пневматична) з буром, якою бурять шпури і вибухові бурові свердловини, руйнують штучні покриття.

Author - Super User
Бурильні труби

металеві труби, якими в бурову свердловину спускають і з неї підіймають породоруйнувальний інструмент, доставляють на поверхню керни, підводять промивальну рідину або стиснене повітря до вибою.

Author - Super User
Буріння

створення бурової свердловини, шахтного стовбура або шпура руйнуванням гірських порід на вибої. Іноді вдаються до буріння шпурів у штучних матеріалах (наприклад, бетоні). Основний спосіб буріння - механічний, рідше використовують гідравлічний, термічний та інші способи. Буріння застосовують з метою пошуку корисних копалин, видобування нафти, газу, води і розсолів, спорудження шахт тощо.

Author - Super User
Бур

інструмент, яким пробурюють шпури і вибухові бурові свердловини. У бурі є канал, яким подають до вибою повітря або промивальну рідину.

Author - Super User
Бульдозер

трактор або тягач, обладнані неповоротним чи поворотним відвалом (щитом) із ножем. Бульдозером зрізують і переміщують ґрунт, засипають котловани і траншеї.

Author - Super User
Булат

вуглецева лита сталь, що відзначається високими твердістю, пружністю, в’язкістю і своєрідним узором поверхні

Author - Super User
Будівництво

1) галузь матеріального виробництва, яка створює нові, реконструює діючі основні фонди виробничого й невиробничого призначення (будівлі, споруди та їх комплекси); 

Author - Super User
Будівлі

житлові будинки, школи, театри, храми (церкви, собори, монастирі), лікарні, заводські корпуси тощо. Розрізняють будівлі цивільні, громадські, культові, військового призначення, промислові та сільськогосподарські

Author - Super User
брус

брус □ конструктивний елемент, товщина і ширина якого набагато менші за довжину

Author - Super User
Synonyms - брусок, бруси, бруски
Брикет

цеглина, плитка, кулька, спресовані з дрібного або пилоподібного матеріалу: вугілля, руди, кормів. Брикети зручні для зберігання й транспортування.

Author - Super User
Бригада виробнича

колектив працівників однакових або різних професій, що спільно виконують єдине виробниче завдання і несуть колективну відповідальність за результатами роботи. Розрізняють бригади виробничі спеціалізовані і комплексні, які у свою чергу бувають змінними і наскрізними.

Author - Super User
Бригада

група осіб, які разом виконують комплекс робіт.

Author - Super User
брак

брак □ Деталь(виріб), яка не відповідає технічним вимогам (стандарту) і не підлягає виправленню, ремонту.

Author - Super User