Словник

Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
Дюйм

частинна одиниця довжини в англійських і американських системах мір, в яких основною одиницею довжини є фунт. 1 дюйм =1/12 фунта=0,0254 м. Дюйм входить і до старої системи мір.

Author - Super User
Дюбель

стрижень, гострим кінцем забитий у кам’яну стіну, тупий кінець якого має отвір із різьбою, куди вкручують шуруп для закріплення чого-небудь.

Author - Super User
дугове зварювання

дугове зварювання □ Одержання нерознімного з’єднання металевих деталей сплавленням крайок (кромок) електричною дугою, що виникає між електродом і зварювальним металом; класифікується: ручне дугове, напівавтоматичне, автоматичне, електрошлакове тощо. Див. також: зварювальна дуга; електрод зварювальний; електродне покриття, дріт електродний, джерело живлення дуги.

Author - Super User
дуга

дуга □ Те саме, що й зварювальна дуга.

Author - Super User
ДСТУ

одна з основних категорій стандартів, встановлених державною системою стандартизації. Є обов’язковим до застосування підприємствами, організаціями, установами в усіх галузях народного господарства країни.

Author - Super User
ДСП

ДСП □ Композиційний матеріал, вироблений гарячим пресуванням деревинних частинок, переважно стружки, із введенням спеціальних добавок.

Author - Super User
Synonyms - Деревинностружкова плита
дріт зварювальний

дріт зварювальний □ Спеціальний стальний гладкий дріт для автоматичного і напівавтоматичного зварювання (стальний, стальний обміднений, порошковий, самозахисний та ін.); спеціальний дріт для газового зварювання; дріт присадний.

Author - Super User
дріт електродний

дріт електродний □ Спеціальний стальний дріт для виготовлення штучних (поштучних) покритих електродів.

Author - Super User
дошка

дошка □ пиломатеріал товщиною до 100 мм і шириною більше подвійної товщини

Author - Super User
Synonyms - дощина, дошки, дошок
Допустиме напруження

максимальне напруження, яке допускається в елементі конструкції за умови збереження його міцності. Допустиме напруження (на розтяг-стиск, згин, зріз, зминання, кручення) визначають за таблицями в стандартах і технічних умовах або за відношенням граничного (руйнівного або такого, що спричинює значні деформації) напруження до коефіцієнта запасу міцності.

Author - Super User
Допуски

допустимі відхилення між найбільшими і най­меншими граничними числовими характеристиками якогось параметра. У машинобудуванні допуски стосуються номінальних розмірів, спільних для отвору й вала, і забезпечують належну посадку з’єднаних деталей, взаємозамінність деталей і вузлів. У будівництві прийнято єдину систему допусків відповідно до будівельних норм і правил.

Author - Super User
допуск розміру

допуск розміру □ Різниця між найбільшими і найменшими допустимими розмірами.

Author - Super User
Домкрат

механізм, яким піднімають вантажі (в разі потреби будинки, споруди) на невелику висоту. Застосовують у будівельно-монтажних, ремонтних і вантажно-розвантажувальних роботах.

Author - Super User
Доменна піч

□ промислова піч для виплавки доменного чавуну. Вихідну суміш плавки завантажують через колошник печі. У шахті печі оксиди заліза (складова частина залізорудних матеріалів) відновлюються, в розпарі і заплечиках відновлене залізо плавиться і у вигляді рідкого чавуну стікає в горно, фурми слугують для дуття. Випускають чавун і шлак через отвори - льотки.

Author - Super User
Synonyms - домна
Долото

1) ручний або верстатний деревообробний інструмент (різець) для видовбування отворів, гнізд, пазів тощо; 

Author - Super User