Словник

Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
зусилля

зусилля □ Напруга механічна, навантаження, сила.

Author - Super User
зріджений газ

зріджений газ □ 1. Газ, який за певних умов (при стисканні) набуває зрідженого стану, зберігається в балоні. 2. Газ-замінник ацетилену, в основному пропан та бутан. Див. також: газ-замінник ацетилену.

Author - Super User
зварювання металів

зварювання металів □ 1. Технологічний процес утворення нерознімного з’єднання металевих виробів шляхом місцевого нагрівання їх до розплавленого або тістоподібного (пластичного) стану без застосування або із застосуванням стискаючих зусиль в результаті чого виникають міцні зв’язки між атомами (молекулами) з’єднювальних тіл; класифікується – дугове, електрошлакове, плазмове, газове, електронно-променеве, лазерне, контактне, ковальське та ін. 2. Важливий технологічний процес в машинобудуванні, будівництві та ін. Див. також: газове зварювання; дугове зварювання.

Author - Super User
зварювання контактне

зварювання контактне □ З’єднання деталей місцевим сплавленням при проходженні електричного струму в місці з’єднання з наступним стисканням.

Author - Super User
зварюваність металів та сплавів

зварюваність металів та сплавів □ Технологічна властивість металів та сплавів утворювати з’єднання високої якості; поділяється на добру, задовільну, обмежену і погану.

Author - Super User
зварювальний трансформатор

зварювальний трансформатор □ Апарат, призначений для живлення зварювальної дуги змінним струмом, класифікується конструктивними особливостями: з рухомими обмотками; для ручного зварювання; для механізованого зварювання та ін. Див. також: джерело живлення зварювальної дуги.

Author - Super User
зварювальний пост

зварювальний пост □ Робоче місце зварника оснащене відповідним обладнанням, інструментом.

Author - Super User
зварювальний перетворювач

зварювальний перетворювач □ 1. Джерело живлення зварювальної дуги постійним струмом. 2. Перетворювач механічної енергії приводного електродвигуна в електричну енергію постійного струму або змінного струму, який випрямляється в постійний. Див. також: джерело живлення зварювальної дуги.

Author - Super User
зварювальний випрямляч

зварювальний випрямляч □ 1. Джерело жиалення зварювальної дуги випрямленим (постійним ) струмом, класифікується – випрямляч для механізованого зварювання у середовищі захисного газу, для зварювання під флюсом, для живлення одного поста і багатопостовий, однофазний і трифазний та ін. 2. Апарат, який випрямляє змінний струм у струм пульсуючий постійного напрямку. Див. також: джерело живлення зварювальної дуги.

Author - Super User
зварювальне полум’я

зварювальне полум’я □ Полум’я високої температури (ацетилено-кисневого –3200˚С) одержане при згорянні суміші газів на виході із пальника; складається із ядра, середньої зони, факела.

Author - Super User
зварювальна майстерня

зварювальна майстерня □ Виробниче спеціальне приміщення для ведення складально-зварювальних робіт .

Author - Super User
зварювальна дуга

зварювальна дуга □ Тривалий, потужний електричний розряд між електродом і зварювальним металом в іонізованій суміші газів і парів при пропусканні електричного струму від джерела живлення. Див. також: зварювання металів; класифікація зварювальних дуг.

Author - Super User
зварювальна ванна

зварювальна ванна □ Розплавлений метал в зоні зварювання.

Author - Super User
зварник

зварник □ 1. Робітнича професія з вмінням виконувати зварювання, наплавлення, різання, паяння металів та їх сплавів. 2. Загальне поняття для електрозварника ручного дугового зварювання, електрогазозварника, газозварника, електрозварника на напівавтоматичних і автоматичних машинах.

Author - Super User
зварний шов

зварний шов □ Затверділа зварювальна ванна основного і електродного металу в місці з’єднання деталей: багатошаровий, багатопрохідний, боковий, вертикальний, внутрішній, газозварний, горизонтальний, двобічний, електрозаклепковий, кільцевий, кореневий, косий, кутовий, ланцюговий, монтажний, нитковий, однобічний, одношаровий, опуклий, перевний, підварювальний, прихоплювальний, стельовий, стиковий, товровий, нижній, шаховий та ін.

Author - Super User