Словник

Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
Кут

□ фігура, утворена двома променями (сторонами), що виходять з однієї точки (вершини). Зазвичай кут вимірюють у градусах або радіанах. Кут між двома кривими називають кутом між дотичними до кривих у точці їх перетину.

Author - Super User
Кузня

майстерня для ковальських робіт, ремонту сільськогосподарських машин і знарядь, інвентарю, а також для підковування коней.

Author - Super User
Кування

обробка (деформування) нагрітих металевих заготовок кувалдами, бойками або іншим ковальським інструментом. Операції кування □ висадка, осадка, протягання, прошивання тощо.

Author - Super User
Кручення

□ деформація стрижня, пластинки або оболонки, зумовлена дією крутних моментів у площині поперечного перерізу стрижня чи в площині бічних граней пластинки й оболонки. Кручення зазнають різноманітні деталі машин і конструкцій.

Author - Super User
Крона

Крона □ Частина дерева, яка із вуглекислого газу, який поглинає із повітря, і води, яку отримує з ґрунту, в листях утворюються складні органічні речовини, необхідні для життя дерева. Складається із гілок і листя (або хвої).

Author - Super User
Крокви

□ 1) два бруси, з’єднані в горішній частині під кутом і закріплені долішніми кінцями до стін будівлі або до платви, на яких тримається дах; 

Author - Super User
Synonyms - стропила
Крихкість

властивість твердих матеріалів руйнуватися від механічних напружень, що виникають у них під впливом зовнішніх навантажень, без помітної пластичної деформації. На відміну від пластичності характеризує неспроможність матеріалу до релаксації напружень.

Author - Super User
кристалічна ґратка

кристалічна ґратка □ Розташування  у певному порядку атомів (іонів) і молекул металів та сплавів.

Author - Super User
кристалізація

кристалізація □ Перехід з рідкого стану в твердий при певній температурі, що називається температурою кристалізації. Див. також: рекристалізація.

Author - Super User
Кресленик

графічне зображення предмета із зазначенням даних, необхідних для його виготовлення (складання), контролю, експлуатації і ремонту. Розрізняють кресленики робочі, складальні, габаритні, теоретичні та ін.

Author - Super User
крайка, кромка

крайка □ Край деталі; торець труби; місце сплавлення при зварюванні.

Author - Super User
Synonyms - кромка
Кріпильні деталі

деталі для нерухомого кріплення елементів конструкцій і машин. До кріпильних деталей належать гвинти, болти, шурупи, шпильки (із зовнішньою різьбою), гайки, вкладиші (з внутрішньою різьбою), заклепки, шплінти, штифти, шайби, прокладки тощо.

Author - Super User
Корозія

руйнування металів внаслідок хімічної або електрохімічної взаємодії їх із повітрям, водою та іншим зовнішнім середовищем. Корозію заліза та його сплавів називають також іржавінням. Найпоширеніша електрохімічна корозія.

Запобігають корозії застосуванням корозійностійких матеріалів, захисних покриттів. Руйнування бетону, залізобетону внаслідок хімічної, фізико-хімічної або біологічної взаємодії із зовнішнім (корозійним) середовищем. Спричинює розпушування структури, зміну зовнішнього вигляду і маси матеріалу, зниження його міцності.

Author - Super User
Корозійностійкі матеріали

матеріали з підвищеною корозійною стійкістю. До металевих корозійностійких матеріалів належать сталі й чавуни, бронза, благородні метали. Найпоширеніші органічні корозійностійкі матеріали - поліетилен, полістирол, фторопласт. Корозійностійкими є кермети та інші композиційні матеріали.

Author - Super User
Корозійна стійкість

властивість матеріалів чинити опір корозії. Оцінюють макро- і мікроскопічними змінами поверхні матеріалу, часом до появи першого корозійного вогнища (або кількістю цих вогнищ за певний час), зменшенням товщини матеріалу чи маси з одиниці поверхні за одиницю часу, зниженням фізико-механічних показників.

Author - Super User