Словник

Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
лускатість

лускатість □ Характеристика поверхні зварного шва. Див. також: шов.

Author - Super User
Лудіння

нанесення (електролізом або іншим способом) на поверхню металевих виробів шару олова. Захищає вироби від корозії металів, полегшує паяння тощо.

Author - Super User
Лугостійкість

властивість матеріалу протистояти руйнівній дії водних розчинів або розплавів лугів і лужних матеріалів. Визначають за відношенням (у відсотках) маси подрібненого матеріалу, обробленого водними розчинами лугів, до його маси перед обробкою.

Author - Super User
Луб

Луб □ Внутрішній шар кори, який проводить воду з органічними речовинами, утвореними листям, вниз по стовбуру.

Author - Super User
Листовий стан

□ машина для прокатки металевих листів. На листовому стані метал обтискають між обертовими валками прокатними з гладенькими циліндрич­ними бочками.

Author - Super User
Synonyms - листопрокатний стан
лист стальний

лист стальний □ Прокатний листовий матеріал; товстолистовий (товщини понад 4 мм) і тонколистовий (товщина менша 4 мм).

Author - Super User
Synonyms - стальний лист
легована сталь

легована сталь □ Сталь, у якої поряд з звичайними домішками є легуючі елементи (марганець, кремній, хром, нікель, титан, вольфрам, вандій та ін.), що покращують їх властивості. Див. також: сталь.

Author - Super User
легкоплавкі метали і сплави

легкоплавкі метали і сплави □ Метали і сплави, які плавляться при температурі нижче за 230˚С.

Author - Super User
Легкі сплави

конструкційні сплави на основі легких металів □ алюмінію, берилію, магнію або титану. Відзначаються високою питомою міцністю, добрими механічними і технологіч­ними властивостями. Застосовують в авіа-, ракето-, судно- і машинобудуванні, хімічній і нафтовій промисловості тощо.

Author - Super User
Легкі метали

метали з густиною не більше за 4500 кг/м3: літій, берилій, натрій, магній, алюміній, калій, кальцій, титан, рубідій, стронцій, цезій і барій. Застосовують для одержання легких сплавів, як легуючі елементи та ін.

Author - Super User
Лебідка

машина для піднімання або переміщування вантажів за допомогою тягового каната чи ланцюга. У разі потреби лебідку поєднують з поліспастом, вона є також частиною таля.

Author - Super User
Лакофарбові матеріали

загальна назва лаків, фарб, шпаклівок і ґрунтовок (антикорозійних матеріалів, що їх наносять безпосередньо на поверхню виробу). Основні компоненти лакофарбових матеріалів □ плівкоутворювальні речовини; більшість лакофарбових матеріалів містить також пігменти, наповнювачі, розчинники, спеціальні добавки.

Author - Super User
Лаки

розчини плівкоутворювальних речовин в органічних розчинниках. Після нанесення тонким шаром на поверхню й висихання лаки утворюють достатньо міцні й монолітні покриття. До складу лаків входять спеціальні добавки: сикативи, пластифікатори, стабілізатори, антипірени, отверджувачі тощо. Залежно від типу плівкоутворювальної речовини лаки бувають олійні, смоляні, ефіроцелюлозні та ін. Лаки застосовують для захисних, декоративних та електроізоляційних покриттів на дереві, пластмасах, металах та інших матеріалах. Додаючи пігменти та наповнювачі, з лаків одержують емалі та фарби.

Author - Super User
Лазерне зварювання

зварювання металів із розплавленням з’єднуваних місць теплом, джерелом якого є випромінювання, що його генерує лазер. Застосовують головним чином у машино- і приладобудуванні.

Author - Super User
Лісопиляння

□ механізована обробка колод із метою виготовлення дощок, брусів та інших пиломатеріалів. Здійснюють на лісопильних рамах, кругло­пилкових верстатах тощо. Допоміжні операції лісопиляння - сушіння, склеювання та обробка деревини антисептичними речовинами.

Author - Super User
Synonyms - лісопильне виробництво