Словник

Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
Суспензія

фізико-хімічна система, складена з дуже твердих дрібних часток і рідини, в якій ці частинки містяться в завислому стані. Наприклад, малярна фарба становить собою суспензію з твердих пігментів (речовин, що надають кольору) і оліфи. Розмір завислих частинок в суспензії становить 10-4 см і більше. Різноманітні суспензії широко використовують у бурінні нафтових і газових свердловин, у виробництві паперу, фарб, бетону, пластичних мас тощо.

Author - Super User
Струм

упорядковане переміщення великої кількості частинок рідини, газу тощо. Упорядковане переміщення електронів або іонів у провіднику електрики назване електричним струмом, частинок рідини або газу - течією, або потоком

Author - Super User
Структура металу

внутрішня будова металу (сплаву). Розрізняють макро- і мікроструктуру металу

Author - Super User
Стругання

обробка плоских і фасонних поверхонь різанням: зніманням стружки за відносного зворотно­поступального руху інструмента і заготовки. Проводять на стругальних верстатах, іноді вручну (стругами, рубанками тощо)

Author - Super User
Стовбур

Стовбур □ Частина дерева, яка проводить воду із розчиненими в ній мінеральними речовинами вверх, а з органічними речовинами – вниз; зберігає запаси поживних речовин; складається із кори, камбію, деревини і серцевини.

Author - Super User
стиснутий газ

стиснутий газ □ Зберігання газу у стальній посудині під певним тиском, напр., кисень у балоні (до 15МПа). Див. також: балон.

Author - Super User
Стеля

нижня поверхня перекриття будинку (або його покриття), що обмежовує висоту приміщення.

Author - Super User
Статика

розділ механіки, в якому вивчають необхідні й достатні умови рівноваги систем матеріальних точок і абсолютно твердих тіл під впливом сил.

Author - Super User
Старіння металів

зміна структури і властивостей металів (особливо сплавів), що відбувається самочинно у звичайних умовах (природне старіння) або у разі нагрівання (штучне старіння). Вплив старіння металів на експлуатаційні якості виробів може бути негативним (наприклад, призводити до руйнування деталей) і позитивним (старінню заздалегідь піддають вироби, що їхні форми і розміри під час експлуатації мають бути постійними).

Author - Super User
Старіння матеріалів

зміна структури і властивостей матеріалів, яку спостерігають під час їх експлуатації або тривалого зберігання. Є переважно негативним явищем: знижує електричний опір аморфних металевих сплавів, зменшує прозорість скла тощо.

Author - Super User
стальний лист

стальний лист □ Листова сталь: товстолистова (товщиною понад 4мм) і тонколистова (товщиною менше 4мм). Див. також: сортова сталь.

Author - Super User
стальні труби

стальні труби □ Циліндричні пустотілі вироби певного діаметру і довжини.

Author - Super User
стальні конструкції

стальні (сталеві) конструкції  □ Зварні конструкції – ґратчасті, балки, трубні у вигляді ферм, стійок, опор, мостів, веж та ін.

Author - Super User
Synonyms - сталеві конструкції
сталь

сталь □ Сплав заліза з вуглецем (до 2%) і інших елементів; за хімічним складом розрізняють сталь вуглецеву і леговану; за призначенням – конструкційну, інструментальну, з особливими властивостями (нержавіюча, жароміцна, електротехнічна та ін.); за характером застигання металу – спокійна, напівспокійна, кип’яча. Див. також: сталь вуглецева; сталь вуглецева конструкційна; сталь інструментальна; легована сталь.

Author - Super User
Стіна

□ вертикальна огороджувальна конструкція будинку (споруди). Розрізняють стіни несучі (сприймають, крім власної ваги, навантаження від перекриттів, покриттів, тиску, вітру тощо), самонесучі (сприймають навантаження тільки від власної ваги у межах усіх поверхів) і ненесучі (сприймають навантаження від власної ваги тільки в межах одного поверху).

Author - Super User