Останніми роками у зв'язку з насиченням сільського господарства важкою технікою, багаторазовий прохід якої полем призводить до сильного ущільнення ґрунту і різкого зниження родючості, проводиться велика робота з використання всіх можливостей для мінімізації його обробітку.
Мінімальним уважають такий обробіток ґрунту, який забезпечує зниження енергетичних затрат шляхом зменшення кількості й глибини обробітку, поєднання операцій в одному робочому процесі або зменшення оброблюваної поверхні поля.
Мінімізацію обробітку ґрунту слід розглядати як важливу умову збереження його потенціальної та підвищення ефективної родючості, а також захисту ґрунту від ерозії, поліпшення гумусового балансу та будови ґрунту, зменшення непродуктивних втрат поживних речовин і вологи. Крім того, це забезпечує скорочення строків виконання польових робіт.
Важливим аспектом у застосуванні системи мінімального обробітку ґрунту є те, що, на відміну від оранки, верхній шар ґрунту не перевертається, а тільки розпушується, екологічна рівновага між аеробними й анаеробними мікроорганізми практично не порушується.
Основними напрямами мінімізації обробітку є:
- зменшення кількості та глибини зяблевого, передпосівного і міжрядного обробітків ґрунту в сівозміні шляхом застосування гербіцидів для контролю бур'янів;
- заміна глибокого обробітку різними видами поверхневого та мілкого, особливо під час підготовки ґрунту під озимі культури, з використанням широкозахватних плоскорізів важких борін, лущильників, фрез, що забезпечують високоякісний обробіток за один прохід агрегата;
- поєднання кількох технологічних операцій і заходів в одному робочому процесі застосування комбінованих ґрунтообробних і посівних агрегатів;
- зменшення оброблюваної поверхні поля методом упровадження смугового (колійного) передпосівного обробітку під час вирощування просапних культур і використання гербіцидів.
Щоб зменшити кількість проходів полем важкої техніки в період підготовки ґрунту, слід застосовувати широкозахватні агрегати, поєднуючи кілька технологічних операцій в одному робочому процесі, не проводити обробіток, коли ґрунт перезволожений.
Застосування високоефективних гербіцидів зменшує кількість повторів механічного обробітку як засобу боротьби з бур'янами в догляді за парами, просапними культурами.
Мінімальний обробіток потрібно застосовувати насамперед на чорноземних, каштанових і добре окультурених ґрунтах зі сприятливими для рослин агрофізичними властивостями, а також на чистих від бур'янів полях або за систематичного застосування гербіцидів, що зменшить кількість операцій із обробітку ґрунту і цим убереже його від ерозії, забезпечить накопичення вологи та збільшить родючість.
Найважливіші та загальні для всіх зон країни умови ефективного застосування мінімального обробітку ґрунту - високий рівень агротехніки, чітка технологічна дисципліна на полях, проведення всіх польових робіт в оптимальні строки й високоякісно, широке використання системи ефективних заходів захисту рослин, застосування добрив з урахуванням запланованого урожаю і висока технічна оснащеність господарства.
Контрольні запитання:
- Що таке мінімальний обробіток ґрунту та в чому його переваги?
- Які є напрями використання мінімізації обробітку ґрунту?