Бурякові начіпні сівалки ССТ-12В і ССТ-8В призначені для пунктирного висівання каліброваного (звичайних і малих норм) насіння цукрових буряків з одночасним внесенням у зону рядка гранульованих мінеральних добрив. Якщо сівалки укомплектовано відповідними пристроями, то вони одночасно з сівбою вносять у зону рядка інсектициди і гербіциди, висівають насіння проса, гречки, сої, квасолі, а також дражоване насіння цукрових буряків.
Сівалку ССТ-12В застосовують в основних зонах бурякосіяння для сівби з міжряддями 45 см, а сівалку ССТ-8В — в зонах зрошуваного бурякосіяння, підвищеної зволоженості і на торфовищах для сівби з міжряддями 60 см. Сівалку ССТ-12В за допомогою пристроїв можна переобладнати у восьмирядну модифікацію з шириною міжрядь 60 см і використовувати в усіх зонах. Сівалка ССТ-8В є модифікацією сівалки ССТ-12В і за основними складальними одиницями уніфікована з нею. Сівалки різняться в основному кількістю посівних секцій і туковисівних апаратів.
Висівні секції прикріплені до кронштейнів рами паралелограм- ними підвісками 15. Кожна секція складається з дискового висівного апарата 9, кілеподібного завуженого сошника для насіння 13, дворядного кілеподібного сошника 16 для загортання мінеральних добрив, який закріплюється на окремій підвісці радіального типу і розміщується спереду прикочувального котка 14, двох прикочувальних котків 10 і 14 з гумовим обіддям, гвинтового механізму 12 регулювання глибини ходу насіннєвого сошника (межі регулювання 2-6 см) і двох загортачів з регульованими крилами 11.
Секція робочих сівалок ССТ-12В і ССТ-8В має деякі особливості. Щоб забезпечити рівномірніше загортання насіння, насіннєвий сошник з висівним апаратом розміщено між двома прикочувальни- ми котками. Наральник насіннєвого сошника має клиноподібну форму і утворює в ґрунті вузьку клиноподібну борозенку, яка зменшує перекочування насіння вздовж рядка. Гвинтовий механізм 12 регулювання глибини ходу сошника дає змогу змінювати тиск на передній і задній котки залежно від стану ґрунту. На рамках задніх прикочувальних котків передбачено встановлення форсунок і вітрозахисних пристроїв для внесення рідких гербіцидів та інсектицидів смуговим способом одночасно з сівбою.
Сівалки ССТ-12В і ССТ-8В обладнують автозчіпками і дисковими маркерами, які опускаються і піднімаються виносним гідроциліндром. Щоб можна було обробляти посіви до появи сходів, на сівалці змонтовано слідопокажчик 19 у вигляді лапи, що утворює в ґрунті борозенку для наступного орієнтування трактора.
Сівалки обладнані дисковими туковисівними апаратами 6 типу АТД-2. Місткість бункерів для добрив більша і становить 55 дм3.
Висівний апарат (рис. 3.40) складається з бункера 1 для насіння, корпусу 5, в якому на осі встановлено капронову шестірню 8 із закріпленим на ній висівним диском 6, відбивача насіння 11 з чистиком 2, клинових виштовхувачів 7, вала шестірні і проміжної шестірні.
Оберти до вала шестірні передаються роликовим ланцюгом від привідного вала. Потім оберти передаються через проміжну шестірню до шестірні 8, яка з'єднана з висівним диском. Під час обертання висівного диска насіння, що міститься в бункері, заповнює комірки і рухається з ним до відбивача 11, який, обертаючись проти годинникової стрілки, зчищає з поверхні комірок «зайве» насіння, залишаючи в кожній з них по одній зернині. При дальшому обертанні диска насіння переміщується в нижню частину апарата, де викидається з комірок клиновим виштовхувачем 7 на дно борозни.
До кожного висівного апарата додають два комплекти дисків для висіву каліброваного насіння двох фракцій: першої з шириною насіння 3,5-4,5 мм і другої — 4,5-5,5 мм.
Для висіву насіння першої фракції в апарати встановлюють диски з комірками діаметром 5,1 мм і глибиною 2,5 мм, а для висіву насіння другої фракції — диски з комірками діаметром 6 мм і глибиною 3,3 мм.
Кількість насіння, що висівають, регулюють зміною частоти обертання дисків і перекриттям одного ряду комірок сектором, чим досягається висівання 8-50 насінин на 1 м рядка. Якщо встановити висівний диск з одним рядом комірок, можна забезпечити норму висіву 8-20 насінин на 1 м рядка.
У бурякових сівалках ССТ-12В і ССТ-8В, а також в овочевих та інших сівалках для приведення в дію висівних апаратів і зміни норми висіву застосовують ланцюгові редуктори.
Для висівання дражованого насіння цукрових буряків, проса, гречки, квасолі і сої висівні апарати комплектують змінними висівними дисками, відбивачами та іншими деталями.
На окремі замовлення бурякові сівалки обладнують пристроєм для контролю за обертанням висівних дисків та рівнем насіння і добрив у бункерах.
Ширина захвату сівалок ССТ-12В і ССТ-8В, відповідно, становить 5,4 і 4,8 м. Сівалки агрегатують з тракторами МТЗ-80, ЮМЗ-8280 і Т-70С. Робоча швидкість, відповідно, 4,7 і 7,1 км/год, а продуктивність — 2,56-3,85 га/год. Маса сівалок — 1194 і 990 кг.
Контрольні запитання:
- Призначення сівалки ССТ-12В?
- Загальна будова сівалки ССТ-12В?