Сівалка універсальна пневматична начіпна СУПН-8А призначена для пунктирної сівби кукурудзи, соняшнику та інших просапних культур з одночасним внесенням у ґрунт (окремо від насіння) мінеральних добрив.

Сівалка складається із зварної рами 6, яка спирається на два пневматичні колеса, восьми висівних секцій 3, чотирьох туко­висівних апаратів 5, відцентрового вентилятора з приводом, повітропроводів 1, автозчіпки 2.

Кожна секція складається з пневматичного висівного апарата 7 з бункером для насіння, ком­бінованого полозоподібного сошника 8 і ланцюгового передаваль­ного механізму.

Висівний апарат сівалки складається з вилитого корпусу 1 із забірною камерою З для насіння, кришки 9 з камерою розрідження 14, ворушилки насіння 4, висівного диска 2 та інших деталей. Висівний диск встановлений на квадратному валу і при­тиснутий гумовою ворушилкою до прокладки 6 камери розрідження 14.

Висівний диск 2 складається з основи і тонкої металевої наклад­ки, які жорстко з'єднані між собою. В основі і прокладці просверд­лено отвори, причому діаметр отворів в основі більший, ніж діаметр отворів у накладці. В апарат диск встановлюють так, щоб до забірної камери він був повернений отворами з меншим діаметром, а до камери розрідження — отворами більшого діаметра.

Камера розрідження 14 підковоподібної форми сполучена по­вітропроводом 15 з розтрубом вентилятора сівалки. Для перевірки присмоктування насіння до отворів диска в корпусі передбачене вікно, яке закривається заслінкою 12.

Насіння присмоктується до отворів висівного диска, що оберта­ється, і транспортується ним до місця скиду. До отворів можуть присмоктатися дві зернини і більше. Для видалення «зайвого» насіння у верхній частині забірної камери змонтовано відкидач насіння 5 у вигляді вилки із штирями. Штирі вилки встановлено відносно отворів так, щоб між ними могла пройти лише одна насі­нина. Положення вилки регулюють важелем 11 з циферблатом 10.

Висівні апарати мають чотири комплекти висівних дисків з діаметром отворів у накладках 3 і 5,5 мм, два з яких мають по 14 от­ворів, а два —по 22 отвори.

Диски з отворами діаметром 3 мм призначені для висівання насіння соняшнику, а диски з отворами 5,5 мм — насіння куку­рудзи.

Сошник секції складається з полозка, тукової і насінної п'яти і тукової лійки. Глибину ходу сошника регулюють, змінюючи поло­ження рамки прикочувального колеса відносно куліси сошника і змінюючи ступінь стиску пружини натискної штанги. Щоб забезпе­чити максимальну глибину ходу сошника, шплінт переставляють у верхній отвір. Переставлянням шплінта на один отвір досягається зміна глибини ходу на 10 мм.

Для приведення в дію зернових і туковисівних апаратів на сівалці встановлено два ланцюгові передавальні механізми. Привід механізмів здійснюється від опорних коліс сівалки. Всього можна встановити 45 передаточних відно­шень. Це дає змогу висівати на 1 м рядка у середньому від 1,78 до 16,3 насінини, залежно від передаточного відношення і встановле­них висівних дисків з різною кількістю отворів.

Сівалка має два дискові маркери 4, які піднімаються й опуска­ються за допомогою гідрофікованих механізмів.

На сівалці СУПН-8 передбачено встановлення приладу контро­лю і сигналізації за виконанням технологічного процесу сівби.

Сівалку агрегатують з тракторами тягового класу 1,4. Її робоча швидкість — близько 12 км/год, маса — 1100 кг, продуктивність — 6,7 га/год.

Сівалка кукурудзяна СКПП-12 призначена для пунктирної сівби насіння кукурудзи, сої, сорго, соняшнику, рицини та інших просапних культур з одночасним внесенням окремо від насіння мінеральних добрив. Ширина міжрядь — 70 см. Ширина захвату — 8,4 м.

Робоча швидкість — до 10 км/год. Агрегатують із тракторами класу 2 і 3. Обслуговує сівалку один тракторист-машиніст.

Основними складальними одиницями сівалки є рама, ходові колеса з пневматичними шинами, насіннєвисівні апарати пневма­тичного типу, спарені туковисівні апарати, дводискові сошники для внесення мінеральних добрив, сошникові групи для загортан­ня в ґрунт насіння, два маркери, передавальні механізми, пристрій для розподілу мінеральних добрив по бункерах туковисівних апа­ратів при машинному заправленні сівалки та гідравлічна система. Кожна сошникова група має дводисковий сошник, обмежувальні коточки, прикочувальні колеса та шлейф. Сівалка обладнана сигналізацією.

 

Контрольні запитання:

 

  1. Призначення сівалки СУПН-8А?
  2. Як змінити норму висіву на сівалці СУПН-8А?