Досвід і практика свідчать, що посилення інтенсивності обробітку ґрунту все частіше почало призводити до негативних наслідків. Це пояснюється тим, що при збільшенні затрат на його виконання часто уже не підвищується врожайність культур, ґрунт розпилюється, що знижує його стійкість проти ерозії, посилюється мінералізація органічної речовини. Кожний прохід трактора, ґрунтообробних знарядь надмірно ущільнюють ґрунт, що негативно позначається на якості наступних обробітків ґрунту і врожайності культур.
Багаторазові проходи ґрунтообробних агрегатів по полю, що пов'язані з виконанням технологічних операцій, призводять до значного ущільнення і розпилювання ґрунту. При оранці п'ятикорпусним плугом трактор прикотковує 40-50% поверхні поля.
Особливо шкідливий багаторазовий обробіток у зонах недостатнього зволоження і на легких безструктурних ґрунтах. При інтенсивному обробітку втрачаються органічні складові внаслідок вивітрювання і водної ерозії, погіршується структура ґрунту, підвищуються втрати вологи і утворення грудок.
Мінімалізацією слід вважати не лише зменшення кількості заходів у системі агротехніки вирощування культур, а й зменшення глибини обробітку і, по можливості, кількості проходів тракторів по полю, а також заміну полицевого обробітку безполицевим. Отже, суть мінімалізації обробітку ґрунту така:
- зменшення глибини обробітку та кількості агротехнічних заходів обробітку в сівозміні;
- використання гербіцидів, що дає можливість значно зменшити кількість міжрядних розпушувань або навіть обійтися без них;
- зменшення кількості проходів по полю агрегатів завдяки використанню широкозахватних машин і комбінованих агрегатів, якими за один прохід виконують декілька технологічних операцій. Застосування комбінованих агрегатів і широкозахватних машин має велике значення ще й тому, що дає можливість збільшити врожайність за рахунок скорочення строків проведення робіт, насамперед, при сівбі ранніх зернових та озимих культур;
- зменшення поверхні оброблюваного поля (чергування смуг з обробітком і без нього);
- використання для обробітку ґрунту більш удосконалених знарядь. Якщо, наприклад, передпосівний обробіток виконати фрезами, це дозволить замінити весняне переорювання зябу, передпосівну культивацію і боронування фрезеруванням. При використанні У районах поширення вітрової ерозії агрегату на базі стерньової сівалки СЗС-2,1 за один прохід агрегату можна здійснити культивацію, внести добрива, провести сівбу і післяпосівне коткування.
- Слід зазначити, що при мінімальному обробітку ґрунту треба враховувати
особливості рослин, властивості ґрунту, ступінь і характер забур'яненості поля тощо.
Існують три основні типи комбінованих агрегатів:
- агрегат, складений з кількох послідовно з'єднаних простих знарядь, що виконують окремі операції;
- машина, на рамі якої послідовно закріплені різні за призначенням робочі органи;
- машина, обладнана спеціальним комбінованим робочим органом, що виконує всі операції заданого технологічного циклу.
Комбінований орний агрегат ПКА-2 складений з плуга, до рами якого прикріплені волокуша і коток-грудкоподрібнювач, що складається з дворядних зірочок або кільчасто-шпорових дисків.
Волокуша, розміщена під гострим кутом до напрямку руху, зрізує верхівки гребенів після оранки, переміщує їх у поздовжньому і поперечному напрямках і заповнює ними борозни між гребенями. Коток-ґрунтоподрібнювач, рухаючись слідом за волокушею по вирівняній поверхні, подрібнює дисками ще вологий ґрунт, який добре розпушується. Одночасно з оранкою і подрібненням ґрунту агрегат ущільнює нижні шари орного горизонту, вирівнює і розпушує верхні, забезпечуючи тим самим збереження вологи в ґрунті.
До другого типу комбінованих агрегатів належать агрегати АКП-2,5А, РВК-3,6А, РВК-ЗА, РВК-5ДА, машина ВІП-5,6А.
Комбінований агрегат АКП-2,5А призначений для основного і передпосівного обробітку ґрунту без перевертання скиби.
Комбінований напівначіпний ґрунтообробний агрегат РВК-3,6А призначений для передпосівного обробітку ґрунту. За один прохід він розпушує ґрунт на глибину до 15 см пружинними лапами 7, руйнує грудкодробильним кільчасто-шпоровим котком 8 брили ґрунту, розпушує ґрунт за котком лапами 9 другого ряду, вирівнює ґрунт спеціальним брусом 10, який також розпушує дрібні грудки і ущільнює ґрунт заднім кільчасто-шпоровим котком 11.
Розпушувальні лапи закріплені на Б-подібних пружинних стояках. Відстань між лапами в ряду — 280-380 мм. У передньому котку встановлено на осі 12, а в задньому — 23 зубчастих диски. Діаметр дисків — 520 мм.
Робочі органи змонтовано на рамі прямокутної форми, що спирається на два пневматичних колеса. Спереду до рами приварено сницю для приєднання агрегату до начіпної системи трактора. Для переведення робочих органів у транспортне положення встановлено два гідроциліндри. Ширина захвату агрегату — 3,6 м, робоча швидкість — до 7 км/год, продуктивність — 29 га/год. Агрегатується з тракторами тягового класу 1,4 і 3. Маса — 2500 кг.
Причіпний вирівнювач-подрібнювач грунту ВІП-5,6А призначений для передпосівного обробітку ґрунту під овочеві, технічні і зернові культури. За один прохід він подрібнює грудки, вирівнює мікрорельєф поверхні поля і ущільнює поверхневі шари ґрунту
Агрегат комбінований швидкісний АКШ-3,6А (рис. 1.84) успішно використовують як у традиційному, так і в ґрунтозахисному землеробстві. За один прохід він виконує всі операції щодо підготовки ґрунту під сівбу Агрегат можна використовувати для:
- післяжнивного розпушення ґрунту одразу після збирання ранніх зернових і зернобобових культур на глибину 8-10 см;
- пошарового обробітку ґрунту з метою боротьби з бур'янами;
- основного обробітку ґрунту;
- загортання в ґрунт органічних і мінеральних добрив;
- передпосівного обробітку ґрунту під культури, які висіваються глибше 5 см.
Комбінований агрегат ББГ «Європак» за один прохід виконує наступні операції:
- інтенсивне розпушування ґрунту за будь-яких умов;
- вирівнювання поверхні поля за допомогою підпружиненої, регульованої по висоті балки;
- подрібнення, ущільнення ґрунту тандемом із легких і важких вальців;
- подрібнення і зарівнювання ґрунту підпружиненими боронами;
- розпушування ґрунту спеціальними робочими органами, які виставляються по ширині і на глибину тракторної колії.
Контрольні запитання:
- Що таке комбінований агрегат?
- Які переваги комбінованих агрегатів?
- Які типи комбінованих агрегатів існують?
- Якими робочими органами комплектується агрегат РВК-3,6А?
- Розкажіть про особливості будови агрегату ВІП-5,6А.
- Загальна будова і процес роботи агрегату АКШ-3,6А.
- Як відбувається технологічний процес роботи агрегату «Європак»?