Коткування — це обробіток ґрунту котками, які ущільнюють брили та великі грудки і дещо вирівнюють поверхню поля. Для коткування використовують котки різної конструкції: гладенькі, руб­часті, зубчасті, кільчасті, кільчасто-шпорові. За масою вони бувають легкі (0,05-0,2), середні (0,3-0,4) і важкі (понад 0,5 кг/см2).

Ущільнюють ґрунт котками для:

  • збільшення капілярності ґрунту і контакту насіння з ним (посилюється надходження вологи до насіння і прискорюється поява сходів). Найефективніше коткування в посушливі роки та при запізненні з сівбою;
  • створення умов для неглибокого і рівномірного загортання насіння та запобігання небажаному осіданню ґрунту після сівби;
  • зменшення провітрювання і випаровування, коли в ґрунті, особливо в посушливу літню погоду, води мало і переважає кон­векційно-дифузний рух вологи.

Котки призначені для розбивання брил і грудок, руйнування кірки, розпушування й ущільнення ґрунту, вирівнювання поверхні поля, а також для коткування багаторічних трав перед заорюванням їх у ґрунт, знищення льодової кірки на озимих посівах тощо.

Кільчасто-шпоровий коток має ребристо-зубчасті диски діаметром 520-545 мм, що вільно обертаються на осі. Ребра кілець руйнують брили й грудки.

Кільчасто-зубчастий коток складається з кілець з ребордами і кілець із зубцями.

Борінчастий коток має циліндричні барабани, на поверхні яких по гвинтовій лінії закріплено зуби.

Гладенький циліндричний коток складається з кількох порожнистих барабанів, які заповнюють водою. Ці котки застосовують здебільшого для коткування ґрунту з метою ущільнення його.

Коток кільчасто-шпоровий причіпний ЗККШ-6 складається з трьох секцій з робочими литими чавунними дисками, вільно насадженими на вісь. У кожній секції 13 дисків діаметром 520 мм. Робоча частина диска —клиноподібні шпори (шипи), розміщені з обох боків обода диска. Питомий тиск на ґрунт можна змінювати вміщуючи в ящики секцій додатковий вантаж. Ширина захвату трьох секцій — 5,7 м. Коток агрегатують з тракторами Т-40, Т-40А, ЮМЗ і МТЗ, а через зчіпки — і з тракторами Т-150, К-701. Маса котка — 1835 кг, продуктивність — 5,7 га/год.

Коток кільчасто-зубчастий причіпний ККН-2,8односекційний з шириною захвату 2,8 м. Його використовують в агрегаті з буряковими сівалками і культиваторами. Розрахований на ро­боту з тракторами Т-25А, а за допомогою зчіпки С-11У — з тракторами Т-70С, «Беларусь». Маса — 670 кг, продуктивність — до 2,5 га/год.

Коток борінчастий начіпний КБН-3 — складається з п'яти секцій, по два зубчастих котки в кожній. Прямокутні рамки секцій шарнірно з'єднані між собою і брусом знаряддя, яке начіп­люють на начіпну систему трактора. Ширина захвату котка — 3,25 м. Робоча швидкість — 6 км/год. Коток агрегатують з тракторами ЮМЗ-6, Т-40А і Т-25А. Маса котка — 605 кг, продуктивність —1,9 га/год.

Коток водоналивний гладенький причіпний ЗКВГ-1,4 складається з трьох металевих порожнистих барабанів діаметром 0,7 м, довжиною 1,4 м кожний. Місткість барабана — 500 л. Кількістю залитої води регулюють питомий тиск котка на ґрунт. Ширина захвату котка — 4 м, робоча швидкість — 6 км/год. Коток агрегатують з тракторами Т-25А, Т-40 і «Беларусь». Маса котка — 977 кг, продуктивність — 3-4 га/год.

 

Контрольні запитання:

  1. Яке призначення котків?
  2. Опишіть будову гладеньких водоналивних котків.
  3. Які особливості будови кільчасто-шпорових котків і їх застосування?
  4. Які умови використання кільчасто-зубчастих і борінчастих котків?