Машина для внесення добрив МВУ-5 призначена для поверхневого (суцільного) внесення мінеральних добрив, їх сумішей, вапна та гіпсу. Являє собою напівпричіп, що складається з кузова 1, ходової системи 7, транспортера 2, приводу робочих ор­ганів 4, дозувальної заслінки З, туконапрямника 5, розсіювальних дисків 6, пневмогальмівної системи і електрообладнання. Агрегату­ють з тракторами МТЗ-80/82. Машину обслуговує тракторист.

Машина МВУ-0,5А призначена для розсіювання по поверхні ґрунту мінеральних добрив на полях і в плодоносних садах, а також для розкидної сівби насіння трав (сидератів). Машину начіплюють на трактори Т-25А, ЮМЗ-6АКЛ, МТЗ-80, МТЗ-82 і Т-40А.

Розкидач складається з бункера 1 місткістю 410 дм3, дозувального пристрою 2, двох розкидальних дисків 7, механізму приводу (карданного вала 4 та редукторів 5 і 6) і вітрозахисного пристрою.

Дозувальний пристрій складається з двох поворотних клапанів З, за допомогою яких змінюють висоту висівної щілини, і висівної планки 8 зиґзаґоподібної форми, шарнірно закріпленої на підвісках. При коливальному русі планка переміщується між дном бункера і клапанами З, виштовхуючи активними вирізами з передньої і зад­ньої щілин добрива. Для безперервного опускання добрив у бункері змонтовано коливальні ворушилки 9. Добрива лотоками надходять на диски 7, які обертаються в різні боки розкидають добрива з шириною захвату до 12 м. У вітряну погоду до розкидача прикріп­люють вітрозахис­ний пристрій, виго­товлений з брезенту. Ширина захвату при цьому становить 6 м. Висівання добрив (40-2000 кг/га) регу­люють, змінюючи ви­соту висівних щілин і амплітуду коливань ви­сівної планки. Норма висіву насіння трав — 8-150 кг/га. Робоча швидкість машини — близько 10 км/год, маса — 300 кг, продук­тивність — до 10 га/год.

Машина для внесення мінеральних добрив СТТ-10 призначе­на для внесення мінеральних добрив і їх сумішей з підвищеною рівномірністю розподілу туків по площі. Показник нерівномірнос­ті не повинен перевищувати ±15%. Застосовують машину СТТ-10 для підживлення зернових культур, вирощуваних за інтенсивною технологією, а також для транспортування добрив, зерна та інших сипких матеріалів з розвантаженням їх через вікно у задній стінці кузова

Під час руху машини транспортер переміщує добрива вперед і через дозувальний отвір у передній стінці кузова подає їх на туко­напрямники 2. З останніх добрива надходять на лопатки роторів, які обертаються в протилежних напрямках з частотою 810 хв_1. За рахунок різного нахилу лопаток ротори розкидають добрива в чо­тири робочі зони і розподіляють їх по поверхні поля.

Дозу внесення добрив у межах 100-2000 кг/га регулюють зміною положення заслінки 11 згідно з таблицею.

Залишок добрив та матеріалів вивантажують, приводячи від ВВП у рух задній вал 5 транспортера. Після вивантаження ма­теріалу через вікно в задній стінці закривають заслінку 6.

Агрегатують машину з тракторами класу 1,4, наприклад ЮМЗ-6, ЮМЗ-8280, МТЗ-80/82, МТЗ-100/102. Ширина захвату машини - 10-15 м, робоча швидкість — 10-15 км/год, продуктивність — до 18 га/год.

 

Контрольні запитання:

 

  1. Будова машини МВУ-5.
  2. Призначення машини ССТ-10.
  3. Що є робочим органом машини МВУ-8?