Розрахунок кількості сошників та їх розстановка. Встановлення сівалки починають із визначення кількості сошників п:
N=L/m+1,
де L — активна довжина повідцевого бруса сівалки. Для її визначення послаблюють кріплення двох крайніх сошників, зсувають їх до упору вправо і вліво, а потім вимірюють відстань між серединами сошників; т — задана ширина міжрядь.
Визначивши кількість сошників, розставляють їх, користуючись установочною дошкою, що додається до сівалки. Розмітку дошки починають зсередини залежно від кількості сошників, визначеної при розрахунку Якщо кількість сошників парна, то від середини дошки відкладають в обидва боки половину ширини міжряддя, а далі по міжряддю в обидва боки до кінців дошки. Розмічену дошку кладуть між колесами сівалки так, щоб середина дошки збігалася з середньою поздовжньою лінією сівалки. Для цього з середини рами сівалки на дошку опускають висок і суміщають середні лінії. Дошку потрібно покласти перпендикулярно до лінії руху сівалки. Після цього вивільняють болти кріплення повідців на брусі й переміщають їх так, щоб середня лінія сошника збігалася з установочною лінією на дошці.
Розстановку сошників завжди починають з середини сівалки. Закріплюють повідці сошників на брусі і знову перевіряють чи збігаються вони з позначкою на дошці. Для цього піднімають сошники і знову опускають їх на дошку Потім розставляють підйомні важелі зі штангами і встановлюють їх в одній вертикальній площині з сошниками. На висівні апарати встановлюють насіннєпроводи. Зайві сошники, насіннєпроводи і штанги з сівалки знімають, а висівні апарати, що не беруть участі у роботі, закривають заглушками.
Ширину захвату сівалки потрібно знати для того, щоб відрегулювати сівалку на задану норму висіву, а також визначити виліт маркера і продуктивність агрегату. Це залежить від кількості встановлених на сівалці сошників і відстані між ними, тобто ширини міжряддя. Ширина робочого захвату сівалки дорівнює відстані між крайніми сошниками, до якої додається ширина одного стикового міжряддя, оскільки під час сівби крайній сошник сівалки має перебувати на відстані стикового міжряддя від сліду крайнього сошника попереднього проходу сівалки.
При однакових внутрішньосівалкових і стикових міжряддях ширина робочого захвату сівалки В дорівнює:
B=L+m
L=m(n-1)
B=m(n–1)+m=mn
Встановлення на норму висіву насіння. Кількість насіння, що його висівають котушкові апарати, змінюють зменшенням або збільшенням робочої довжини котушок і їхньої частоти обертання.
Для висівання заданої норми висіву насіння на 1 га підбирають необхідну робочу довжину котушок і потрібне передаточне число. Передаточне число підбирають так, щоб задана норма висіву забезпечувалася при найменшому його значенні, але при більшій робочій довжині котушок. Це сприяє рівномірнішому висіванню насіння. Тому спочатку передаточний механізм встановлюють на необхідне передаточне відношення, а згодом, користуючись графіком (рис. 3. 34), орієнтовно знаходять значення робочої довжини котушок, при якій забезпечується висівання заданої кількості насіння.
Приклад. Потрібно висіяти 195 кг насіння пшениці на 1 га сівалкою С3-3,6А. Передаточне відношення 0,616. За графіком знаходять, що для висівання заданої норми треба встановити робочу довжину котушок 25 мм.
Встановлення сівалки на задану норму висіву проводять перед виїздом у поле. Для цього роблять пробний висів на місці, прокручуючи вручну привідне колесо сівалки. За один оберт колеса сівалка засіває таку площу:
S=BπD,
де D — діаметр привідного колеса
Контрольні запитання:
- Що таке робоча довжина котушки?
- Як виставити сівалку на задану норму висіву?