Залежно від способу сівби розрізняють сівалки таких видів:
рядкові — для висівання різних культур суцільним рядковим, вузькорядним, перехресним, широкорядним і стрічковим способами. Рядкову сівалку з туковисівними апаратами називають комбінованою;
гніздові — для розміщення груп (гнізд) насіння в паралельних рядках;
пунктирні, або однозернові — для розміщення насіння в рядку на однаковій відстані одне від одного;
розкидні — для розкидання насіння по поверхні поля.
За призначенням сівалки поділяють на універсальні та спеціальні. Універсальними можна сіяти різні культури (наприклад, зернові і зерно-трав'яні для сівби зернових, бобових, трав та ін.). Спеціальні сівалки (овочеві, бурякові, для сівби цибулі і часнику тощо) розраховані на сівбу однієї або обмеженої кількості культур.
За способом агрегатування з трактором сівалки бувають причіпні та начіпні. Зернові сівалки виготовляють причіпними. Це дає змогу комплектувати посівний агрегат з 1-6 сівалок і засівати великі площі в короткі строки.
У господарствах України найпоширенішою є базова сівалка С3-3,6 для сівби зернових, зернобобових і трав та її модифікації (зернотукова вузькорядна СЗУ-3,6, однодискова С30-3,6, зерноту- кова анкерна СЗА-З,6 і зернотрав'яна СЗТ-3,6).
Останніми роками в сільськогосподарське виробництво поставляють нову зернотукову рядкову сівалку С3-3,6А. Це модернізована конструкція сівалки С3-3,6. На її базі виготовляють уніфіковані сівалки:
С3-3,6А-01 — для сівби і підживлення з однодисковими сошниками;
СЗ-3,6А-02 — для сівби льону з наральниковими сошниками;
С3-3,6А-03 — для сівби на легких ґрунтах з наральниковими сошниками;
СЗ-3,6А-04 — для вузькорядної сівби з дводисковими сошниками;
СЗ-3,6А-05 — для вузькорядної сівби на ґрунтах, засмічених камінням, з дводисковими сошниками, а також сівалки зернотрав'яна СЗТ-З.бА і зернотукова пресова СЗП-3,6Б.
За загальною будовою і процесом роботи сівалки С3-3,6, С3-3,6А та створені на їхній базі подібні.
Основними складальними одиницями сівалки С3-3,6А є зварна рама 13, яка підтримується на двох колесах 12 з пневматичними шинами; сниця 75; два ящики з відділенням для насіння 2 і мінеральних добрив 3 кожний; котушкові насіннєвисівні апарати 7; котушково-штифтові апарати 4 для висівання гранульованих мінеральних добрив; насіннєпроводи 6; дискові сошники 9 і 11; загортачі 10; підніжна дошка 7; передавальний механізм і механізм піднімання сошників 17. Сівалка комплектується гідроциліндром 16.
Стінка між відділеннями ящика має відкриті вікна, через які при потребі їх можна з'єднувати. Кожний ящик зверху закривається півкришками. Під насіннєвим відділенням ящика прикріплені насіннєвисівні апарати, а під вікнами для добрив — лотоки 5, які другим кінцем вставлені в лійки насіннєпроводів. Сошники за допомогою повідців шарнірно приєднані до переднього бруса рами. В транспортне положення сошники піднімаються підіймальним механізмом 17 через штанги з пружинами. Насінне- і туковисівні апарати приводяться в рух від опорно-привідних коліс через передавальний механізм.
Робочий процес комбінованої сівалки С3-3,6А проходить так. Насіння і мінеральні добрива, засипані у відповідні відділення ящиків, самопливом надходять до висівних апаратів 1 і 4. Під час переміщення сівалки з опущеними сошниками 9 і 11 котушки насінне- і туковисівних апаратів обертаються, захоплюють насіння і добрива й викидають їх в насіннєпроводи 6. Через останні насіння й добрива надходять до розтрубів сошників. Далі вони по напрямних скочуються на дно борозенки, яка утворюється в ґрунті дисковим сошником, і частково загортаються ґрунтом після проходження сошника. Остаточно насіння і добрива загортаються ґрунтом загортачами 10.
Контрольні запитання:
- Класифікація зернових сівалок.
- Призначення сівалки СЗ-3,6А?
- Якого типу висівні апарати встановлені на зернових сівалках?