При сівбі насіння сівалками в грунті його розміщують у поздовжньому, поперечному та вертикальному напрямках. При цьому стараються створити необхідні і достатні умови для формування оптимальної густоти рослин і одержання запрограмованого врожаю.
Густота стояння рослин залежить від кількості схожих насінин, глибини їх загортання та внесення поживних речовин, вологості ґрунту, способу сівби.
Оптимальною кількістю насіння, що висівається при даних ґрунтово-кліматичних умовах з метою одержання максимального врожаю, є норма висіву.
Зменшення глибини сівби може призвести до вимерзання сходів озимих і зрідженості сходів ярих. При глибшому загортанні рослини сходять послаблені, а частина ростків гине, оскільки не може пробитися до світла.
На розвиток рослин впливають і строки сівби. Запізнення, як правило, призводять до значного зниження врожайності.
Розрізняють такі способи сівби і садіння:
Звичайна рядкова сівба — характеризується тим, що насіння розміщується в ґрунті рядками з міжряддям 15 см на глибину 4-8 см. Такий спосіб сівби широко застосовують при вирощуванні зернових культур.
Вузькорядна сівба — різновид звичайної рядкової сівби з шириною міжряддя 6,5-8,5 см. Насіння по поверхні поля розподіляється рівномірніше, ніж при рядковій; площа живлення, яка припадає на одну рослину, наближається до квадрата, завдяки чому поживні речовини використовуються повніше.
Широкорядна сівба відрізняється від рядкової ширшим міжряддям (45-70 см і більше). Цим способом висівають насіння гречки, проса, овочевих, технічних та інших культур, які потребують значної площі живлення і міжрядного обробітку.
Гніздова сівба — різновид широкорядної. При гніздовій сівбі насіння в рядках розміщується не суцільно, а по кілька штук гніздами. Гнізда розміщують у рядках на різній відстані одне від одного. Тому рослини при гніздовій сівбі можна обробляти культиватором тільки вздовж рядків.
Перехресна сівба здійснюється з міжряддям 15см. Поле почергово засівають вздовж і поперек.
Квадратно-гніздова сівба відрізняється від гніздової тим, що насіння висівають групами (гніздами) в рядках на однаковій відстані одне від одного і розміщують з гніздами сусідніх рядків на одній лінії.
Пунктирна або однозернова сівба характеризується тим, що насіння розміщується у рядках по одному на приблизно однакових відстанях.
Безрядкова сівба полягає в тому, що насіння висівають у ґрунт не рядками, а смугами (100-110 мм) без незасіяних проміжків між ними.
Сумісна сівба відрізняється тим, що одночасно висівають насіння двох культур (зернових і трав, кукурудзи і бобових, кукурудзи і баштанних) у різні рядки, загортаючи їх у ґрунт на різну глибину.
Розкидну сівбу виконують механічними засобами або вручну. Для висівання насіння на поверхню ґрунту використовують літаки сільськогосподарської авіації, відцентрові розкидачі, а також спеціальні розкидні сівалки.
Контрольні запитання:
- Глибина сівби.
- Що таке сумісна сівба?
- Яким способом сіють буряк?