Розрізняють мінеральні, органічні і місцеві добрива. Мінеральні добрива виготовляє промисловість у вигляді гранул розміром 1-5 мм, кристалів або рідин. За вмістом живильних елементів мінеральні добрива бувають прості, до складу яких входить один елемент, і складні, що мають два-три живильні елементи. Мінеральні добрива, що включають декілька живильних елементів, називають комплексними.
Органічні добрива включають елементи речовин тваринного або рослинного походження. До них належать: гній (твердий, перепрілий, рідкий і напіврідкий), гноївка, торф, компости, рослинна маса, що загортається в ґрунт. Гній збирають на тваринницьких фермах з використанням способів, що забезпечують його знезараження, зберігання поживних речовин і одержання маси, найпри- датнішої для механізованого внесення в ґрунт.
Залежно від строку внесення добрив розрізняють передпосівний, припосівний і післяпосівний способи.
Передпосівний спосіб використовують для внесення основної маси туків усіх меліорантів і органічних добрив. При суцільному внесенні добрива, рівномірно розкидані (розсіяні) по полю під час оранки або передпосівної культивації, загортають у ґрунт на глибину 10-20 см.
Припосівне внесення добрив проводять одночасно з сівбою. Добрива вносять у ґрунт разом з насінням або поблизу нього. Рослини підживлюють добривами одночасно з культивацією міжрядь.
Культури суцільної сівби, наприклад, зернові, підживлюють за допомогою наземних агрегатів, для переміщення яких при сівбі залишають технологічну колію. За несприятливих умов прохідності, зокрема підвищеній вологості, використовують авіацію.
У сучасних умовах все ширше застосовують передпосівне внутрішньо-ґрунтове внесення туків, які розміщують стрічками, рядками, гніздами у вологозабезпеченому шарі ґрунту. Це дозволяє знизити витрати добрив, зменшити їх змивання стічними водами, полегшити догляд за рослинами.
Агротехнічні вимоги. Добрива, що злежалися, перед використанням необхідно подрібнити і просіяти. Розмір часток після подрібнення — не більше 5 мм, вміст часток менше 1 мм допускається до 6%.
У процесі розтарювання втрати добрив з паперовою мішкотарою не повинні перевищувати 1%, а з поліетиленовою — 0,5%. Вміст клаптів мішкотари в подрібнених добривах не повинен перевищувати 3% маси паперових і 0,08% маси поліетиленових мішків.
При змішуванні добрив вологість компонентів не повинна відрізнятися від стандартної більш як на 25%. Відхилення від заданого співвідношення поживних елементів у тукосумішах допускається не більше 10%, а неоднорідність суміші — не більше ± 10%.
При внесенні мінеральних добрив відхилення фактичної дози від заданої допускається не більше 10%, нерівномірність розподілу добрив за шириною захвату — не більше ±15%. Необроблені поворотні смуги і пропуски між сусідніми проходами агрегату не допускаються. Час між внесенням добрив і їх загортанням не повинен перевищувати 12 год. При внесенні органічних добрив відхилення фактичної дози від заданої допускається не більше 25%, нерівномірність розподілу за шириною розкидання — не більше ±25%, за напрямком руху — не більше ±10%.
Контрольні запитання:
- Які є способи внесення добрив і від чого залежить їх вибір?
- Назвіть основні агротехнічні вимоги внесення мінеральних і органічних добрив.
- Які види добрив ви знаєте?